MBL - PLZ 4:2

MBL - PLZ 4:2 - Plzeň se po předkole loučí se sezonou

Mladá Boleslav - S nožem na krku odehráli Plzeňané čtvrtý zápas předkola na půdě Mladé Boleslavi. Domácí si vybojovali vedení 3:0, které ale indiáni stáhli na rozdíl jediné branky. Navzdory velké bojovnosti svému soupeři podlehli 2:4 a jejich pouť v sezoně 2014/15 tak skončila.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň

4:2
1:0, 2:2, 1:0

Branky a nahrávky: 17. Hyka (Musil, Trška), 23. Pabiška (Kočí), 30. Bárta (Ovčačík), 54. Klimenta (Broš, Látal) – 34. T. Sýkora (Kubalík), 39. Simon (Lev, Jeřábek). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:13. Využití: 0:0. Diváci: 4200 (vyprodáno). Střely na branku: 37:27. Zblokované střely: 9:14. Hity: 19:22. Vhazování: 40:36. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

BK Mladá Boleslav

M Růžička (Rittich) – Vidmar, Kučný, Ovčačík, Kočí, Trška, Robar, Čermák – Klimenta, Broš, Látal – Bárta, Výborný, Pacovský – Pabiška, Kašpařík, Mikulík – Lenc, Musil, Hyka

Machovský (Mensator) - Jeřábek, Kadlec, Pulpán, Mozík, Boháč, Kubka - Lev, Simon, J. Sýkora - Schleiss, Bližňák, Indrák - Kubalík, T. Sýkora, Hollweg

Ján Sýkora 0 0 0 0 2

První závažnější šanci si vytvořili domácí Bruslaři, jmenovitě jejich kapitán David Výborný, který obkroužil Machovského branku a z ostrého úhlu trefil boční síť. Tlak Středočechů pokračoval, ale pokusy Pabišky ani Mikulíka se neujaly. O pár minut později se v přesilovce Výborný parádní kličkou zbavil buldoka Hollwega, vystřelil a brankář Plzně měl co dělat, aby puk udržel ve výstroji. Z následné akce chvilku zívala na Bártu prázdná Machovského svatyně, ale domácí forvard nedokázal usměrnit skákavý kotouč do sítě. Hosté měli v první desetiminutovce dvě přesilové hry, ale nedokázali si vytvořit jedinou větší příležitost. Na druhé straně pálil v početní výhodě nebezpečně Bárta, ale ani on nezměnil bezbrankový stav. Interesantní šanci měl i explzeňský Kašpařík, Machovský mu však skvělým zákrokem lapačkou doslova ukradl gól z hokejky. Machovského oponent Martin Růžička nezůstal pozadu a po „haškovsku“ eliminoval nebezpečné rány Tomáše Sýkory a Dominika Kubalíka. Stav se poprvé změnil v 17. minutě, kdy si Machovský srazil za záda nenápadný pokus Tomáše Hyky. Stav 1:0 vydržel až do konce první třetiny.

Prostřední dvacetiminutovka začala přesilovou hrou Indiánů, jenže ta trvala pouhých 16 sekund, to se totiž vyfauloval Ján Sýkora. Těsně po jeho návratu na led se Bruslaři prosadili podruhé, dorážkou z hranice brankoviště překonal Machovského Lukáš Pabiška, gól ještě musel potvrdit videorozhodčí. Hosty inkasovaný gól nabudil, nebezpečně pálil Indrák, ale Růžička si na jeho pumelici smlsl lapačkou. Hned o střídání později zívala před Hollwegem prázdná branka, ale Martin Růžička se bleskurychle přesunul a vytáhl parádní zákrok. Bruslaři nepřestali hrozit, ale Mikulík ze skvělé pozice pálil jen do Machovského. V samostatném úniku poté upaloval sám na Růžičku Kubalík, ale boleslavský fantom vytáhl ze své krabičky další famózní zákrok. Černozelení v polovině zápasu svůj náskok navýšili už na 3:0, to když ranou od modré nedal Machovskému šanci Michal Bárta. Plzeňští začali podléhat frustraci a čím dál častěji nešetrnými zákroky sestřelovali domácí hráče. Po nepěkném hitu Mozíka na Pacovského se otevřelo okénko v obraně Boleslavských a Tomáš Sýkora přízemní střelou snížil na 1:3. Radan Lenc mohl prakticky okamžitě odpovědět, ale ze vzduchu neusměrnil puk za Machovského záda. Kontaktní gól vlil Indiánům krev do žil, pohlednou – leč nakonec neúspěšnou – individuální akcí se blýskl Schleiss. Hra se přelévala ze strany na stranu, na přelomu 37. a 38. minutě nejprve svou šanci neproměnil Kašpařík a krátce po něm také hostující Indrák. Ještě ve druhé třetině se hosté dočkali snížení na 2:3, za ležícího Růžičku dostrkal puk Dominik Simon.

Na začátku třetí periody Lev kolenem ošklivě sestřelil nicneřešícím zákrokem Hyku, ale Bruslaři nabídnutou přesilovku nevyužili. Největší šanci spálil Pacovský. Indiáni dopláceli na svou nedisciplinovanost, ve dvojnásobném oslabení z jejich pohledu při nich stáli všichni svatí: Bárta totiž orazítkoval tyč. O chvilku později měl před sebou prázdnou branku Musil, ale rovněž trefil brankovou konstrukci! Osm minut před koncem se před Růžičkou zjevil Simon, ale domácí gólman si prostor okolo své levé tyče pohlídal. V 54. minutě Broš našel před brankou volného Tomáše Klimentu, který přesně trefil mezírku mezi Machovského betony a zvýšil na 4:2 pro domácí. Tři minuty před koncem se Michal Broš vžil do role nahrávače a našel před poloprázdnou svatyní Plzně Látala, ale Machovský se bleskurychle přesunul a zabránil ještě větší pohromě. Skóre se už však poté neměnilo.

Hokejisté BK Mladá Boleslav tak překvapivě postoupili do čtvrtfinále play-off, v němž vyzvou Třinec, Plzeňští si naopak mohou balit kufry a odjet na dovolené.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): Gratulaci od Plzně bereme jako velkou poklonu. Byli favoritem, v základní části to na nás opravdu uměli. Sami dobře víme, jaké to je, přijít o klíčové hráče. I tohle tedy určitě bylo na jazýčku vah, které se nakonec naklonily na naši stranu. Po Vánocích jsme hráli o život, nechtěli jsme jít do baráže. Na cokoliv dalšího jsme si netroufali ani pomyslet. Tohle byl jen sen, který se nakonec podařilo dotáhnout. V sérii s Plzní jsme neměli co ztratit, strašně nás nakoplo to první utkání u nich doma, které jsme zvládli, a ve kterém si hráči ověřili, že můžou a umějí vyhrávat. Konkrétně ten poslední zápas byl klasický ve stylu play-off. Za stavu 3:0 se zdálo, že je rozhodnuto, ale soupeř dokázal naskočit do toho svého pověstného kvapíku a ještě nám pořádně zatopit. Hráčům chci moc poděkovat. Jsme rádi, že jsme svým fanouškům dokázali ukázat i něco jiného než jen play-out a baráž. Teď k tomu přibudou ještě minimálně dva zápasy s Třincem. S ním to samozřejmě bude o něčem jiném, je to aspirant na titul. My každopádně uděláme všechno pro to, abychom mu to maximálně ztížili.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Domácí si postup zasloužili a já jim k němu můžu jen pogratulovat. Byli zkušenější. Uměli klíčové momenty naklonit na svoji stranu. Strašně byl například vidět David Výborný, což je hráč, který se prostě počítá. Nechtěl jsem, aby to před začátkem série vypadalo, že brečíme, ale faktem je, že ztrátou Ondřeje Kratěny jsme přišli o hodně. Chyběl nám v koncovce, v klíčových chvílích. Takže jak říkám: gratuluji Mladé Boleslavi a přeji jí mnoho úspěchů do další série.