PLZ - MBL 4:5

PLZ - MBL 4:5 - Do předkola vstoupila lépe Boleslav

Plzeň - V Home Monitoring Aréně se odehrál první zápas předkola mezi Plzní a Mladou Boleslaví. Po bezbrankové první třetině se nám v té druhé roztrhl pytel s góly, padlo jich v ní celkem šest. Ve třetím dějství se Boleslav dostala do vedení 5:2, které domácí už stáhli pouze na rozdíl jediné branky. Na více se nezmohli.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav

4:5
0:0, 2:4, 2:1

Branky a nahrávky: 22. Kubalík (Balej, Lev), 26. Johnson (Kadlec, Simon), 53. Mozík (Kadlec), 58. Bližňák (Indrák, Kadlec) – 22. Kočí (Výborný, Holub), 25. Výborný (Klimenta), 33. Výborný (Pacovský, Kočí), 38. Klimenta (Výborný, Musil), 46. Lenc (Hyka). Rozhodčí: Hodek, Šír - Flegl, Zíka. Vyloučení: 6:6, navíc Boháč (PLZ) 10 minut OT. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3785. Střely na branku: 28:39. Zblokované střely: 14:12. Hity: 21:8. Vhazování: 35:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 4:5.

Machovský (Mensator) – Jeřábek "A", Kadlec "C", Sklenička, Mozík, Boháč, Pulpán, od 41. Pavlíček – Johnson "A", Simon, J. Sýkora – Schleiss, Bližňák, Indrák – Kubalík, Lev, Balej – Culek, T. Sýkora, Hollweg – Beran.

BK Mladá Boleslav

M. Růžička (Rittich) – Kučný, Ovčačík "A", Robar, Kočí, Holub, Čermák – Látal, Broš "A", Klimenta – Pacovský, Výborný "C", Bárta – Mikulík, Kašpařík, Pabiška – Hyka, Musil, Lenc.

Ján Sýkora 0 0 0 -2 0

Důležitost prvního utkání si plně uvědomovaly oba dva celky, proto v prvních minutách byly vidět zformované obrany a zahuštěné střední pásmo. Tyto překážky ani domácím, ani Středočechům nedovolily žádný souvislý tlak. První výraznou šanci si vypracovali bruslaři v 7. minutě, kdy Hyka vyzval nahrávkou Radana Lence k zakončení. Machovského pravý beton byl ale v pohotovosti. O minutu později hosté pláchli po dobrém zblokování Skleničkovy střely do brejku dvou na jednoho, ale Látal nenašel Klimentu přesně. V 10. minutě podrazil Ovčačík Jeřábka při jeho sólo akci, a indiáni tak jako první získali možnost přesilové hry. Ta se Škodě zle nepovedla a mohla být ráda, že sama neinkasovala. Po vyhraném buly se Musil dostal za plzeňskou obranu a Kadlec s Mozíkem měli plné ruce práce, aby nebezpečí včas uhasili.

Domácí si vybrali notnou dávku štěstí v 16. minutě, kdy Musil tváří v tvář plzeňské kleci v dobré šanci přestřelil. Indiáni promarnili i další početní výhodu, jež přinesla další brejk hostů, tentokrát v předvedení Broše s Klimentou. Druhý jmenovaný ale opět vypálil příliš vysoko. Bruslaři pak po přestupku Bližňáka dostali také možnost přesilové hry. Tu sice nevyužili, ale Machovský musel vytáhnout dva dobré zákroky.

Jak byla první dvacetiminutovka chudá na branky, tak úvodní dvě minuty té druhé to vynahradily. Nejprve bruslaři potrestali indiánskou nedůslednost v bránění a šli po krásné akci Výborného a Václava Kočího do vedení – 0:1. Jenže domácí s odpovědí neotáleli nijak dlouho. Po 34 vteřinách napřáhl Dominik Kubalík z levého kruhu a poslal kotouč výstavně pod víko - 1:1. Západočeši se ale z chyb nepoučili a inkasovali ve vlastní přesilovce, kdy Klimenta vystihl Machovského rozehrávku, poslal kotouč na Davida Výborného, který vrátil hostům vedení - 1:2. Škoda však znovu brzy vyrovnala. Tentokrát ve dvojnásobné početní výhodě vyzval Kadlec od modré čáry k teči Nicholase Johnsona, který svého kapitána nemohl odmítnout a šikovně puk uklidil za Růžičku - 2:2.

Třetí branka Mladé Boleslavi na sebe nenechala dlouho čekat. V 33. minutě svou druhou trefu v duelu zaznamenal kapitán hostů Výborný, který dokázal kotouč uklidit do Machovského klece z ostrého úhlu - 2:3. Bruslaři prokázali, že i oni umí být v přesilovce o dva muže efektivní a využili tu svou v 38. minutě, když se ranou jako z děla prosadil Tomáš Klimenta - 2:4. V závěru třetiny Boleslavští pohrdli druhou přesilovkou o dva muže v poli.

Očekávaný tlak indiánů ženoucích se minimálně pro vyrovnání po přestávce nepřišel. Naopak to byli hosté, kteří navýšili své vedení, když pátou trefu za Machovského záda přidal Radan Lenc - 2:5. Krátce po polovině závěrečné dvacetiminutovky dostali indiáni možnost další početní výhody, v níž mohli vykřesat naději, a to se také povedlo! Vojtěch Mozík si sjel z modré čáry a vstřelil svému mateřskému klubu nadějeplný gól - 3:5. V 55. minutě Balej nahrál před branku Lvovi, ale toho vychytal skvělý Růžička. Situace však vyústila v další vyloučení domácích barev, kterým se tak honba za vyrovnání značně zkomplikovala. Středočeši sice výhodu nevyužili, ale ušetřili podstatné kvantum času.

Když se role obrátily a o jednoho muže méně měli hosté, dobře vypálil domácí Indrák, jeho střela se nicméně ještě neujala. To se už nedá říct o gólové trefě Mária Bližňáka, která dostala Škodu na dostřel - 4:5. Plzeňané minutu a půl před koncem odvolali Machovského a zkusili štěstí v šesti. Jenže místo vyrovnávací branky se dočkali dalšího vyloučení. A tak si Mladá Boleslav mohla s větším klidem pohlídat první výhru v sérii.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Z naší strany to byl špatný výkon. V první třetině nám vázla kombinace, propadávali jsme, oni měli několik přečíslení a my velké štěstí. Bohužel jsme poté v další třetině při naší přesilovce udělali chybu a zbytečnými fauly jsme se dostali do tří, Boleslav zaslouženě vedla 4:2. My jsme se probudili až v závěru. Tak, jak jsme hráli ke konci, bychom měli hrát od začátku a ne jen posledních pět minut. Musíme na těch posledních pět minut navázat v dalším zápase.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Upřímně – hodnotí se to velmi těžce. Vlastně se nic nestalo, po prvním setu nikdo nic nehodnotí. Já řeknu jen to, že jsem spokojený, že vedeme 1:0 a děkuji za to mančaftu. David Výborný byl ten rozdílový hráč, jak se říká třeba i o Ronaldovi a o Messim.