2. ČF: PLZ - LIB 4:1 - Modrobílí znovu zkrotili liberecké Tygry!

Plzeň - Po 24 hodinách znovu pokračovalo čtvrtfinále play - off ČP O2 extraligy mezi plzeňskými indiány a Bílými Tygry z Liberce. Klání bylo mnohem vyrovnanější toho prvního, Severočeši hned dvakrát rozezvučeli brankovou konstrukci skvělého Tomáše Pöpperleho. Plzeňský gólman se však nechal překonat jen jednou, víc nepovolil a podržel domácí v těžkých okamžicích. V závěrečné třetině modrobílí navýšili svůj náskok a ujali se v sérii vedení 2:0.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

4:1
2:0, 0:1, 2:0

Branky a nahrávky: 11. Bomersback (Hanzlík, Vlasák), 12. Vampola (Adamský), 48. Kovář (Tvrdík), 60. Padělek (Hvila, Vampola) – 28. Klimenta (Jareš, Nedvěd). Rozhodčí: Minář, Šír – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Matějovský (LIB) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 8 055 . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Pöpperle - Benák, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Dresler, O´Brien, Malena - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Vampola, Adamský - I. Padělek, Jan Kovář, Tvrdík - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Vostřák

Leinonen (12. Pinc) - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Rýgl, Derner, Holub - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Podkonický, Matějovský, Bartovič - Ondřej, Blatný, Dušek - Špaček, Kašpařík, Víšek - Kica

Pavel Vostřák 0 0 0 0 0

Od úvodních minut sledovali diváci útočný atraktivní hokej. Ve třetí minutě Nedorost jen tak tak nepřekvapil Pöpperleho. Na konci páté minuty vybojoval Heřman perfektním pohybem v útočném pásmu pro indiány přesilovou hru. V její první polovině nejprve velmi nebezpečně pálil Kovář a o pár vteřin později byla Hanzlíkova dělovka od modré tečována ke smůle domácích do tyče Leinonenovy branky. V 11. minutě se do útoku rozjel liberecký Zdeněk, vypálil a jeho střelu zastavila horní tyč Pöpperleho branky. Jenže v zápětí odešel pykat na trestnou lavici a v čase 10:49 potrestal tečí na hranici brankoviště Mark Bomersback – 1:0. Nestačila uběhnout ani celá minuta, Adamský s Petrem Vampolou vyšachovali libereckou obranu včetně brankáře a druhý jmenovaný v čase 11:40 zvýšil na 2:0. To donutila trenéra hostí Kalouse k tomu, aby si vzal oddychový čas a Tero Leinonena vystřídal Marek Pinc. Na přelomu 15. a 16. minuty si zahráli zkrácenou přesilovou hru i Tygři. Příliš se jim nedařilo, přesto na jejím konci domácím řádně zatrnulo. Jareš se napřáhl k bombě od modré, do které se rozhodl obětavě padnout Václav Benák. Jarešova dělovka ho zasáhla do hlavy a obránce indiánů se zvedl z ledu jen za pomoci maséra a lékaře. Diváci ho za jeho statečnost odměnili potleskem ve stoje, on zase na oplátku zvedl ruku na znamení, že je v pořádku. Za další minutu hrál Liberec v další početní výhodě. Domácí se zapomněli v protiútoku a na Pöpperleho se řítil nepříliš bráněný Klimenta. Pöpperle jeho únik zneškodnil a po první dvacetiminutovce tak udržel pro domácí vedení 2:0.

Druhou třetinu začal aktivněji Liberec, ve třetí minutě se však k velmi slibné šanci propracoval Kovář. Pinc mu ji výborným zásahem sebral. Domácí si poté vypracovali i řadu dalších šancí, ale nedokázali je využít a byli za to potrestáni. V čase 27:25 v ponechané výhodě ujel Jareš společně se zakončujícím Tomášem Klimentou a postarali se o zmenšení plzeňského náskoku - 2:1. Od té doby jakoby se tempo značně zpomalilo a hokej značně ztratil na kráse. Liberec si sice vytvořil optickou převahu, nedokázal si však vypracovat žádnou gólovou příležitost. Ve 34. minutě o sobě dali vědět i Plzeňáci, když Vostřák vyslal prudkou střelu na Pince. Ten betonem vyrazil puk do rohu. Ve 37. minutě se dostal do velké šance Bartovič, mohl střílet nikým neatakován, v rozhodující chvíli ovšem zlomil hůl, tudíž jeho rána nebyla zdaleka tak prudká a nebezpečná, jak si liberecký útočník původně představoval. Jedenáct vteřin před koncem prostřední části otestoval ještě Pincovu pozornost Adamský. Gólman Liberce si s pukem trochu zažongloval, ale do branky mu nepropadl.

Nástup do třetí třetiny se domácím příliš nevydařil. Hned po třiatřiceti vteřinách se faulu dopustil Bomersback a Pöpperleho čekaly horké chvilky. První mu připravil Blatný svou nebezpečnou střelou, druhou tečí Jareš. Maskovaný indián ale nebezpečné šelmy dokázal krotit i nadále. Oddychnout si mohl až poté, co se obráncům podařilo vyhodit. Ve 45. minutě měl další práci po střele Zdeňka. Při hře čtyři na čtyři pálil ve 48. minutě po Vampolově přihrávce Adamský, puk se zastavil v chumlu hráčů před Pincem. Po chybném rozehrání a navíc ještě nepřesnému střídání Bílých Tygrů se najednou ocitl v útočném pásmu zcela sám Jan Kovář. Na poprvé neuspěl, ale v čase 47:53, tedy v době, když ještě obě mužstva hrála ve čtyřech, už zametl puk pod Pince - 3:1 a uklidnil tak alespoň částečně svůj tým. V 54. minutě a navíc v oslabení v útočném pásmu nebezpečně úřadoval Bartovič. Pöpperle vytěsnil jeho projektil vyrážečkou. V 57. minutě mohl Bomersback ujíždět se Strakou dva na jednoho, ale než se kanadský forvard rozmyslel, jestli chce přihrávat nebo střílet, dostal se s pukem až za branku a na jakékoliv vymýšlení bylo pozdě. V čase 56:39 odvolal trenér Kalous Pince z branky a Liberec zkusil štěstí v šesti. Jenže v 58. minutě se nechal úplně zbytečně vyloučit a jelikož v čase 59:07 využil Ivan Padělek přesilovou hru využil , měli liberečtí po nadějích na vítězství v dnešním zápase.

Plzeň tedy zvítězila i ve druhém domácím utkání a vede v sérii již 2-0.

Milan Razým (Plzeň): "Pro nás to bylo určitě těžší utkání než to včerejší. Přestože jsme v první třetině šli do dvoubrankového vedení, Liberec ve druhé třetině přidal na důrazu i na pohybu, ta třetina patřila jemu a dal i kontaktní branku. Vše se tak rozhodovalo ve třetí třetině, kdy jsme odskočili na rozdíl dvou branek a v závěru jsme v přesilovce přidali i čtvrtý gól. Opticky to při výsledku 4:1 vypadá na velký rozdíl, ale výsledek neodpovídá stavu na ledě. Liberec byl velmi vyrovnaným soupeřem."

Jiří Kalous (Liberec): "Myslím, že jsme dnes odvedli slušný výkon. Možná jsme byli blíže úspěchu než ve včerejším zápasu, ale šanci na úspěch nám možná vzala třetí branka, kterou jsme inkasovali. Protože do té doby jsme měli hru ve své moci, dostávali domácí pod tlak a byla šance, že se nám třeba podaří skórovat. Třetí branka nás trošinku zlomila a pak už jsme to nedotáhli. Je to škoda."