PLZ - ZLN 3:2

ČF1: PLZ - ZLN 3:2 - Indiáni v poslední minutě urvali vítězství proti ševcům!

Plzeň - Úvodní zápas série mezi Plzní a Zlínem přinesl přesně to, co se očekávalo. Vyrovnanou a tuhou bitvu, kterou nakonec rozhodly maličkosti. Domácí se dostali dvakrát do vedení díky brankám Ondřeje Kratěny, ale hosté vždy našli odpověď, a tak vše napovídalo tomu, že hned v prvním zápase dojde na prodloužení. To ale dvacet vteřin před koncem odmítl Radek Duda, který využil nahrávky Ondřeje Kratěny a vystřelil Plzni vítězství!

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

3:2
(1:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 16. Kratěna (Straka, Havlíček), 51. Kratěna (Jeřábek, Straka), 60. Duda (Kratěna, Straka) - 31. Důras (Galvas), 52. Holík (Leška). Rozhodčí: Pešina, Hrubý - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8213. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Svoboda - Vykoukal, Jeřábek, St. Pierre, Kaberle, Marušák, Frolo, Růžička - Kratěna, Straka, Havlíček - Duda, Kovář, Pletka - Dvořák, Sedláček, Andrašovský - Vostřák, Pitule, Johnson - od 55. navíc Mrňa.

PSG Berani Zlín

Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Galvas, Tesařík, Řezníček - Holík, Leška, Köhler - Veselý, Čajánek, Honejsek - Kubiš, Melenovský, Ondráček - Důras

Jiří Vykoukal 0 0 0 2 2

Zlínští rozhodně do Plzně nepřijeli s vyčkávací taktikou. Od začátku na Plzeň aktivně vlétli, Svoboda se v brance rozhodně nenudil. Tlak byl ještě podpořen přesilovkou hostí, oslabení ale výborně sehrál Kovář, který fantasticky ušetřil cenné vteřiny pro Plzeň dlouhým pobytem v útočném pásmu. Dokonce ohrozil Sedláčka. Když už indiáni hráli v plném počtu, nabil Vostřák Dvořákovi. Plzeňského útočníka vychytal Sedláček. V polovině třetiny roztočili domácí v útočném pásmu neskutečný kolotoč, který ještě podtrhoval už tak báječnou atmosféru. Sedláček byl pod palbou, puk na něj letěl tu z prava, tu z leva. Zlínský gólman společně se svými obránci složitou situaci ustál.

Ve 14. minutě Svoboda zachránil Plzeň, když se před indiánským maskovaným mužem z ničeho nic zjevil Veselý. Zlínský útočník promarnil jasnou šanci, gólman Plzně byl v ten okamžik za hrdinu. V 16. minutě hráli domácí přesilovou hru. Po dvaceti osmi vteřinách ji po drobném zaváhaní Sedláčka využil Ondřej Kratěna, když zlínského gólmana nachytal na švestkách ne příliš prudkou střelou nad jeho rameno - 1:0.V 18. minutě stálo pro změnu při Svobodovi trochu i štěstí při nepředpokládaném odrazu puku. Zlínští zkoušeli ostřelovat plzeňského gólmana ze všech pozic, ale ten si svou branku uhájil až do konce první dvacetiminutovky.

V úvodních minutách prostřední třetiny najížděl Holík s Leškou na jediného plzeňského obránce. Holík situaci řešil střelou, tu pokryl Svoboda. Na druhé straně měl obrovskou šanci po Sedláčkově přihrávce Andrašovský. Sedláček však po puku skočil jako tygr. Ve 27. minutě Plzeň hrála dvě minuty a čtyřicet pět vteřin přesilovou hru pět na čtyři, neboť na trestné lavici pykal Galvas, který svým čtyřminutovým faulem přerušil zlínskou početní výhodu. Indiánům se ale tato herní situace příliš nedařila. Nejnebezpečnější střelu vyslal na Sedláčka Vykoukal. Tu ale skryl zlínský gólman do lapačky.

Ubráněné oslabení a nevyužité plzeňské šance dokázal využít Zlín. Michal Důras i za pomoci teče domácích prostřelil Adama Svobodu - 1:1. Plzeňský gólman jen vztekle odpálil puk. O pár chvil později řešil Svoboda střelu Tesaříka. S tou si poradil. Plzeń se opět mohla dostat do vedení v další přesilové hře, ale ta se jí snad podařila ještě méně než ta předchozí. Domácí se téměř nedostali k ohrožení Sedláčka. A ještě o něco málo horší byla hned navazující početní výhoda. Hosté se v poklidu bránili, zlínský gólman si prohlédl puk sotva z dálky.

Třetí třetinu zahájili pro změnu v početní výhodě hosté. Kovář opět ujížděl v oslabení, dokonce rozvlnil síťku zlínské branky, ovšem pouze z vnější strany. I domácí oslabení zvládli. Do třetí třetiny nastoupila Plzeň mnohem aktivnější. Dvořák s Pletkou úplně vyšachovali Sedláčka ze hry, ale k úspěšnému zakončení se nedostali. Svým tlakem si vynutili dokonce i faul. Pletka v přesilové hře tečoval těsně nad branku. Ale na konci přesilové hry ujeli Zlínští dva na jednoho, Vykoukal musel faulovat. V početní výhodě žlutomodrých se do dobré příležitosti dostával Linhart, ale v rozhodujícím okamžiku přestřelil. Proti Vlachově střele už v plném počtu hráčů zasáhl velmi dobře Svoboda.

Plzeňský tlak přece jen ale nesl své ovoce. V 51. minutě mohla ČEZ Aréna vybuchnout nadšením. Ondřej Kratěna do slova a do písmene došťouchal puk za Sedláčkova záda - 2:1. Z vedení se ale Plzeň neradovala dlouho. Ani ne po půl minutě bylo vyrovnáno zásluhou Petra Holíka – 2:2. Zlínu vyrovnávací branka pomohla, Svoboda se v brance rozhodně nenudil, plzeňská obrana nevěděla, kde jí hlava stojí. Indiáni se zmohli jen na občasné útočné výpady. Ovšem karta se obracela z ničeho nic, o pár minut později už byla aktivnější Plzeň. Ve třetí třetině se diváci rozhodně nenudili. Zvlášť v jejích posledních minutách. Hra se přelévala ze strany na stranu, oba týmy chtěly rozhodnout v základní hrací době. A nakonec se to povedlo Plzni, když 20 vteřin před koncem překonal po chybě zlínské obrany Sedláčka Radek Duda – 3:2. Indiáni tak mohli slavit vítězství v zápase po šedesáti minutách. A to už většina jistě myslela na prodloužení.

Stav čtvrtfinálové série HC Plzeň 1929 – HC PSG Zlín 1-0 (3:2).

------------------------------------------

Michal Straka (Plzeň): "Dneska prohrál lepší tým, my jsme nepředvedli dobrý výkon. Věděli jsme, že Zlín je velice dobře organizované mužstvo a Petr Leška si sjíždí za bránu. Nám se nedařila kombinace, ani přesilovky, byli jsme málo důrazní, přesto jsme vyhráli a jsme hrozně rádi, že vedeme 1:0. Víme ale, že tento výkon by v příštích zápasech asi nestačil. Není samozřejmě ideální, když mančaft čtrnáct dní nehraje, ale to se nechci vymlouvat."

Rostislav Vlach (Zlín): "Myslím si, že prohrál lepší tým. Na druhou stranu se bohužel hraje na góly a těch jsme dali méně. Při rozhodujícím gólu chytal brankář (Sedláček) kotouč a ten odskočil trošku našemu obránci (Linhartovi). Bohužel se k tomu nedostal a možná, že tam byla chyba i ostatních hráčů, kteří nepokryly Kratěnu a Dudu. Také to možná byla trošku i nekoncentrace. Někteří hráči se viděli už v prodloužení a toho vyplynula ta chyba."