PLZ - LIT 3:2

PLZ - LIT 3:2 - Tři přesné zásahy za tři body!

Plzeň - Indiáni dokázali potřetí v sezóně pokořit Litvínov a potvrdili tak postavení v tabulce, kdy jim stále patří první místo.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:2
0:0, 3:1, 0:1

Branky a nahrávky: 22. Kovář (Johnson, Kratěna), 25. St. Pierre (MStraka, Gulaš), 36. Kratěna (Kovář, Pletka) - 34. Trávníček (Hanzl, Martynek), 49. Baláž (Frolík). Rozhodčí: Polák, Minář - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5151. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.

Mazanec - Marušák, St. Pierre, Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Gulaš, Straka, Havlíček - Balej (33.Schleiss), Kovář, Kratěna - Johnson, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Lev, Dvořák.

HC Verva Litvínov

Francouz - Posmyk, Kubát, Stříteský, Zeman, Kouslík, Holub, Gula, Brejčák - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Rapáč, Černý, Pšurný - Baláž, Frolík, Kubinčák.

Martin Straka 0 1 1 1 0

Plzeň začala utkání aktivněji, přesto si v úvodních minutách nedokázala vypracovat žádnou gólovou příležitost. Naopak největší šanci měl paradoxně Litvínov, když se Gula z ničeho nic ocitl osamocený mezi kruhy. Pálil však jen do hrudi Mazance. Skóre nezměnila ani přesilová hra domácích. Nutno ale podotknout, že ta nebyla příliš vydařená, Verva se v pohodě ubránila. Před Mazance si v nebezčné situaci nabruslil Martynek, to už ze zápasu bylo odehráno sedm minut. Útočník s číslem 41 si však se svou střelou na Mazance nepřišel. Na druhou stranu se pro změnu rozjel Jeřábek, byl však hostujícím obráncem vytlačen ze střeleckého úhlu. O pár minutek později Hollweg v akci 3 na 2 dostal pěknou přihrávku, ale střela mu nesedla, Francouz nemusel vůbec zasahovat. Nemusel zasahovat ani proti Strakovi, který všem plách, postavil se tradičně na svou pravou nohu a vypálil. Ovšem mířil vysoko nad. Litvínovští se dostali do protiútoku a jeli hned dva na jednoho obránce, ale jejich útočné snažení pro změnu zastavil velmi přísně odpískaný ofsajd. Poté si oba týmy zahráli v početní převaze, ale ani jednomu z nich se nevydařila. Domácí si vytvořili tlak až v závěrečných minutách první dvacetiminutovky, Francouz se měl hodně co ohánět hlavně po Gulašových střelách. Svůj tým však plzeňský odchovanec podržel a do kabin se odcházelo za bezbrankového stavu.

Hned na začátku druhé třetiny dostala Plzeň možnost zahrát si další přesilovou hru a tentokrát už ji neprováhala. Johnson našel u pravé tyčky nikým nehlídané Jana Kováře, který z nepříliš dobrého střeleckého úhlu překonal Francouze, který se s rychlou přihrávkou nestačil přesunout a na Kovářovu naprosto přesnou střelu nemohl zareagovat. Téměř okamžitě po otevíracím gólu utkání byl Hollweg odeslán na trestnou lavici za faul kolenem. Hostům se ale přesilová hra vůbec nevedla, Plzeň se bez problémů bránila. Tři vteřiny před Hollwegovým návratem na led St. Pierre vyvážel puk z obranné třetiny, vyměnil si ho se Strakou, ten mu ho vrátil zpět a Nicolas St. Pierre nakonec černý kus gumy poslal nenápadnou střelou za Francouze - 2:0. Litvínov, který je specialistou na góly v oslabení, tak okusil vlastní medicínu. Litvínov pak dostal šanci snížit v přesilovce, potrestán za svůj faul byl St. Pierre. Ale hostům se prostě nedařilo vůbec nic. Přesilou hru si sami zkrátili vinou faulu Guly, Plzeň se vrhla do dalšího útočení. Francouz nevěděl, kde mu hlavu stojí, Litvínovská obrana čekala na hvizd rozhodčího jako na smilování. Když už oba týmy hrály v plném počtu, dopustila se Plzeň přihrávky rukou, žlutočerní si mohli konečně na chvíli vydechnout. A také oni se vydali na zteč plzeňské branky. Maznec však pokryl jak Kubinčákovu tak Trávničkovu střelu. A Johnson se mohl vydat do útoku. Svou střelou z mezikruží donutil Francouze k zákroku. Ve 34. minutě však z jednoho z mála litvínovských útoků přišel gól. Michal Trávníček chtěl možná spíše přihrávat než střílet, puk se ale od Mazance odrazil do branky - 2:1. Hosté se ale z kontaktní branky neradovali dlouho. Ve 36. minutě Kovář našel na kruhu volného Ondřeje Kratěnu, který se nemýlil - 3:1. Na konci třetiny hráli ještě hosté další přesilovou hru, ale opět, jako již tradičně v tomto duelu, nedokázali uspět.

Plzeň začala aktivně i třetí třetinu.. Kovář s Kratěnou během pár sekund prověřili Francouze každý z jedné strany. Proti oběma vytáhl litvínovský gólman výborný zákrok. Mazanec si ve 44. minutě připsal zásah proti Majdanovi. Další litvínovský útok, dokonce přečíslení překazil Rapáč úplně zbytečným zákrokem vysokou holí a odešel na trestnou lavici. Litvínov tak místo útočných snah byl sevřený ve čtyřech v obranném pásmu. Výborné oslabení ale jako vždy hrál Trávníček, který nasbíral pro svůj tým velmi cenné vteřiny. Po ubráněném oslabení hosté trochu ožili, Mazanec se musel být v brance na pozoru. Když se ale ve 49. minutě Vladislav Baláž ocitl z niničeho nic u jeho pravé tyčky a z otočky dostal puk za brankovou čáru, byl plzeňský gólman bezmocný - 3:2. Plzeň mohla stejně jako ve druhé třetině ihned opět odskočit, ale tentokrát Gulaš se Strakou a Johnsonem svou akci překombinovali. A tak diváky v tom okamžiku pobavil spíše nechtěně sražený hlavní rozhodčí. A to byl na dlouhou dobu také jediný moment, který mohl 5151 diváků v plzeňské ČEZ Aréně pobavit. Litvínovský tlak přibrzdila přesilová hra domácích, ale ta se Škodovákům příliš nevydařila, k vidění nebyla ani na jedné straně pořádná šance. Až když do konce základní hrací doby zbývaly dvě minuty, Pšurný prověřil Mazance, ten jeho pokus bez problémů vyrazil. Minutu a půl před třetí sirénou odvolali hosté gólmana a vytvořili si opravdu pekelný tlak. Mazanec nevěděl, kde mu hlava stojí, bránící domácí pětice nechala na ledě všechny své síly. V jednom momentě už se hosté radovali, ale puk se otřel jen o vnější síť. Po závěrečné siréně si domácím viditelně ulevilo, hráči v poli jen stáli v předklonu a mocně vydýchávali únavu. Vždyť po celou dobu hry Litvínova bez brankáře se nedostali z pásma, natož aby vystřídali. Plzeň ale přesto mohla oslavit zisk tří bodů.

Michal Straka (Plzeň): Dnes jsem viděli vyrovnaný zápas, obě mužstva se soustředila spíše na obranu, protože všichni víme, že jak my tak Litvínov umíme trestat chyby v obraně, počet vstřelených gólů obou týmů mluví za vše. Výborně zachytali oba gólmani. Rozhodl náš přesilovkový gól, který jsme dokázali dát a Litvínov ne. Bohužel Tomáš Vlasák už asi do pauzy nenastoupí, Jožko Balej znovu dostal úder do ledvin, proto musel odstoupit.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): Plzeň hraje velmi dobře, my jsme sem jeli ubránit co nejdéle nerozhodný stav 0:0. Ale my měli i pár šancí, které jsme neproměnili, a když chceme uhrát zápas s takovým soupeřem, musíme ze dvou šancí dát minimálně jeden gól. I když nakonec jsme ještě utkání dokázali zdramatizovat, za druhou třetinu, kterou jsme odehráli velmi laxně, jsme si bod nezasloužili.