ČF5: PLZ-LIT 1:2sn

ČF5: PLZ-LIT 1:2sn - Litvínov zvítězil v nájezdech a je jediné vítězství od postupu

Plzeň - V pátém utkání čtvrtfinálové série se na první gól opět čekalo až do poloviny zápasu. Krásně se po individuální akci trefil Kovář. Plzeň se tak poprvé v sérii radovala ze vstřelení úvodní branky. Jenže radost domácím ve 3. části zkazil povedenou střelou, kterou Mazanec neudržel, Lukeš. V nastaveném čase hráli hosté hodně nedisciplinovaně a domácí tak většinu doby odehráli ve výhodné přesilovce 4 na 3. Přesto nedokázali skórovat. Utkání tak rozhodly nájezdy. Indiáni dlouho vedli po povedeném blafáku Vampoly. Pak ale na poslední chvíli srovnal stav Ručinský a Hanzl vystřelil hostům vítězství.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

1:2sn
0:0, 1:0, 0:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 30. Kovář (Kratěna, Slovák) – 49. Lukeš (Ručínský), rozhodující nájezd Hanzl. Rozhodčí: Martin Fraňo, Pavel Hodek - Stanislav Barvíř, Petr Blümel. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 7508. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Mazanec - Jeřábek, St. Pierre, Slovák, Hanzlík, Mozík, Frolo - Kratěna, Kovář, Pletka - Johnson, Straka, Vlasák - Petruška, Vampola, Lev - Sedláček, Kašpařík, Hollweg

Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Sklenička, Posmyk, Jareš - Rapáč, Hübl, Lukeš - Černý, Piroš, Ručinský - Gerhát, Lapšanský, Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Do pátého zápasu vstoupili aktivněji domácí a hned po 40 vteřinách si vybojovali přesilovou hru po faulu Lukeše, v početní výhodě ale Francouze příliš nezaměstnali. Litvínovští si ale při vlastní přesilové hře nevedli o moc lépe a Mazanec nemusel téměř zasahovat. Až v osmé minutě prověřil litvínovského brankáře St.Pierre po krásném pasu od Kratěny, ale našel jen připravenou lapačku Francouze. O nic lépe si v první opravdu gólové šanci zápasu nevedl ani Kovář, který po individuálním průniku Pletky mířil mimo tři tyče. Plzeňskou branku ve dvanácté minutě ohrozil Zeman střelou od modré čáry, Mazanec puk viděl na poslední chvíli, ale dobře si vyjel a vyrazil jej do rohu hřiště. O něco lepší pozici měl po přečíslení litvínovský Kousalík, jeho bekhendový pokus ale zablokoval jeden z plzeňských beků. Na stejnou překážku narazil o chvíli později i Jakub Lev, jehož zblokovaná střela skončila až v ochranné síti, a tak v první třetině žádná branka nepadla.

Úvod druhé části moc nepřipomínal zápas play-off, kdy jde o vše. Diváci viděli první pořádnou akci až ve 26. minutě, kdy Gerhát šikovně prostrčil puk na Hanzla a ten najížděl sám na plzeňského gólmana, jenže Mazanec mu holí puk vypíchl a uchránil svůj tým od pohromy. Naopak mohlo udeřit na druhé straně, a někteří diváci už se doopravdy po Vampolově dělovce radovali, jenže puk se odrazil od tyčky zpět do hřiště. Škodováci ale nemuseli dlouho litovat, protože ve třicáté minutě šli do vedení. Jan Kovář se zbavil obránce a z vrcholku pravého kruhu přesnou střelou z jízdy překonal Francouze - 1:0! Hosté mohli srovnat v přesilové hře, o tu se ale rychle vlastní nedisciplinovaností připravili a nakonec mohla Plzeň v početní výhodě přidat druhý gól, Hanzlík se Strakou ale puk za Francouze nedostali. V samotném závěru druhé třetiny se do šance dostával šikovnou kličkou Ručinský, ale než stihl zakončit, o puk přišel. Po čtyřiceti minutách tak Plzeň vedla rozdílem jediné branky.

Plzeň svoje hubené vedení mohla navýšit po vyloučení Lukeše hned v první minutě třetí části, jenže si v početní výhodě nevypracovala žádnou pořádnou příležitost. Do té se naopak dostal Straka po fatální chybě dvou obránců Litvínova, kteří se srazili před vlastní brankou, bekhendem ale nezamířil přesně. Hosté se nakonec dočkali vyrovnávací branky ve 49. minutě. Při vyloučení Martina Straky se po levé straně protáhl Ručinský, nabil z druhé vlny najíždějícímu Lukešovi a ten i s trochou štěstí překonal Mazance - 1:1! To byla pohříchu poslední zajímavá akce třetí třetiny. Zbytek času se totiž oba týmy soustředily hlavně na to, aby žádnou branku neinkasovaly, Plzeň Francouze příliš neohrozila ani v početní výhodě, a tak utkání podruhé v sérii dospělo do prodloužení.

To začínala Plzeň v početní výhodě, ale ani tahle se jí příliš nevydařila. V jejím závěru ale přišel další faul kolenem na Martina Straku a v další přesilovce byli domácí jako vyměnění. Do velké šance se po krásné kombinaci dostal před brankovištěm Pletka, ale minul, na tyči pak skončila Vlasákova dorážka! Jenže na šance se hokej nehraje a puk za svá záda ani jeden z gólmanů během prodloužení nepustil, takže stejně jako v předchozím utkání došlo na samostatné nájezdy. Hned v první sérii šli do vedení domácí díky povedenému blafáku Petra Vampoly, za hosty srovnal až ve třetí sérii Martin Ručinský. Vítězství Plzni mohl přisoudit Johnson, tomu ale puk sklouzl z čepele a po něm neuspěl ani Pletka, takže mečbol rázem měli hosté, a Robin Hanzl jej střelou k tyči ihned proměnil ve vedení Litvínova v sérii 3:2!

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Nepodali jsme očekávaný výkon, který jsme si představovali, nevytvořili jsme si příliš mnoho brankových příležitostí, a když už jsme se konečně prosadili ve hře pět na pět, tak jsme nedokázali přidat další branku, a to ani v početních výhodách. Přesilovky v prodloužení jsme sehráli opět špatně, a přestože v Litvínově jsme to nakonec naklonili na svou stranu v nájezdech, dnes jsme za to byli potrestáni."

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): "Myslím, že to byl zase podobný zápas těm všem předchozím, ještě snad více těm hraným v Plzni, protože padalo hodně málo gólů. Ve hře pět na pět moc šance nebyly, obě mužstva výborně bránila a výborně chytali i oba brankáři. Nakonec jsme stejně jako v Litvínově hráli v prodloužení oslabení, což jsme urvali, a dnes se pak v nájezdech otočilo štěstíčko k nám."