LIT-PLZ 7:2: Debakl ukončil plzeňskou sérii

L i t v í n o v - S posilami Kaděrou a Hreusem si chemici poradili s Lasselsbergrem Plzeň 7:2! Na plzeňské snížení na 3:2 ve 44. minutě zareagovali chemici rázně, během dalších osmi minut nasypali do plzeňské branky čtyři góly a vyhnali Marka Schwarze na střídačku. Zápas dochytal Zdeněk Šmíd. Plzeň inkasovala třikrát v oslabení a poprvé po třech zápasech prohrála. Po 30. kole patří Plzni 12. místo.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň

7:2
2:0, 1:1, 4:1

Branky: 3. Říha (Prorok, Havel), 19. Hreus (Balázs, Rolínek), 28. Kaděra (Kroupa), 46. Martinec, 51. Rolínek (Droppa), 51. Prorok (Havel, Říha), 52. Martinec - 37. Dvořák (Cartelli, Krátoška), 44. Vostřák (Hurtaj). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 2950.

Mařík (Jarina) - Poživil, Kroupa - Martínek, Droppa - Krstev, Klobouček - Kaděra, Hübl, Žemlička - Havel, Říha, Prorok - Rolinek, Hreus, Balázs - Kašpar, Martinec, Gombár - Petružálek.

Schwarz (Šmíd) - Dobroň, Výborný - Hanzlík, Kubeš - Cartelli, Klaus - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Polák, Pospíšil, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Důras - Kracík, Krátoška, Šaffer.

Zápas v Litvínově nezačal pro Plzeň dobře. Po minutě odjel na trestnou lavici Matějovský a domácí se v přesilovce ujali vedení. Na konci pěkné kombinace stál Říha a dorážel puk do prázdné branky, 1:0. Chemici pokračovali s pouze pěti beky, neboť do kabiny odjel Angel Krstev. Mezi pátou a sedmou minutou Plzeňáci přežili další vyloučení a mohli se pustit do útoku. Sice vytvářeli tlak na domácí hráče, ovšem do větší šance se nedokázali prosadit. Po polovině úvodní třetiny dostali plzeňští hokejisté výhodu přesilové hry, ale ani při ní se Mařík příliš nezapotil. To se již nedalo říct o přesilovce při vyloučení Hübla. Mařík nejprve rychle přikryl puk před Andrašovským, aby na konci oslabení nedosáhl na střelu Dvořáka, puk však skončil na tyči. Nedáš, dostaneš. Debutant v dresu Litvínova Slovák Hreus minutu před první sirénou z voleje napálil přihrávku Balázse do sítě, 2:0. Tak také skončila úvodní část hry.

Droppa v úvodu druhé části málem snížil, s jeho zásahem nohou si však Mařík poradil. Na druhé straně zahrozil aktivní Hreus, ale Schwarz střelu zblízka kryl. Třetí výhodu muže v poli za sebou měli k dispozici hosté, ale Plzeň se i touto přesilovou hrou spíše protrápila. Ve 27. minutě se výhoda obrátila. Kubeš odjel na trestnou za faul loktem. Kaděra tvrdou bombou trefil nepříjemně Marka Schwarze, ale ten i nadále v zápase pokračoval. Ovšem Kaděrově přesné trefě z času 27:27 nezabránil, 3:0. Ještě před polovinou utkání tak domácí odskočili na rozdíl tří gólů. Plzeň inkasovala z holí obou litvínovských noviců, Hreuse i Kaděry. Alespoň snížit mohl v polovině zápasu Krátoška, ale těsně minul. Mařík podržel domácí i při následné akci. Ovšem s třígólovým náskokem v zádech si domácí dovolovali stále více. Žemlička napálil brankovou konstrukce, přečíslení chemiků tři na dva také neskončilo gólem. Udělat něco s vývojem zápasu mohla Plzeň v přesilové hře. Ve 36. minutě odjel za katr Balázs a napočtvrté už to přeci jen vyšlo. Na padajícím Maříkem zaplachtil do sítě puk z hole Dvořáka a Plzeň snížila, 3:1. Hosté v závěru druhé části ještě přežili oslabení, stav se tak již do přestávky nezměnil.

Závěrečná část hry nezačala plzeňským náporem, jak by velel stav. Naopak to byli domácí, kteří se snažili definitivně rozhodnout. Nejblíže gólu byl Havel, ale jeho pokus z bezprostřední blízkosti vytěsnil Schwarz nad branku. Zahřmělo na druhé straně, ve 44. minutě plzeňský ostrostřelec Pavel Vostřák napálil puk po Hurtajově vyhraném buly tak přesně, že puk vymetl šibenici branky Maříka, 3:2. Za minutu byly body pro Plzeň opět o něco dál. Tomáš Martinec se prosadil z bezprostřední blízkosti, když v nevýhodné střelecké pozici dokázal puk dostat za brankovou čáru, 4:2. Vzápětí usedl na trestnou lavici Krátoška, když se již zdálo, že hosté přesilovku přežijí, usedl vedle plzeňského centra za sekání Hanzlík. Krátké oslabení o dva muže Plzeň přestále bez úhony, stejně jako zbytek oslabení. Do konce utkání zbývalo deset minut. Jenže přišel další faul, počtvrté v řadě šel za katr plzeňský hráč, tentokrát Dvořák, který dostal dvouminutový trest za napadení Žemličky. V přesilovce chemiků se puk dostal do sítě, rozhodčí prověřoval celou situaci na videu kvůli zásahu nohou, ovšem gól uznal, 5:2. Jako deka padl tento gól na Plzeň a vzápětí upravil Prorok na 6:2. To již nevydržel gólman Schwarz a pustil do branky Šmída. Ten hned musel krýt dorážku Rolínka, nestačil však na střelu Martince a v 52. minutě to již bylo hrozivých 7:2. Z nadějného stavu 3:2 byl za osm minut debakl. V 55. minutě byl gól v plzeňské sítí poosmé, ale rozhodčí již předtím odpískal faul Balázse. Skóre se ale už do konce zápasu nezměnilo, přestože situaci patnáct sekund před koncem, po níž se dostal puk do Maříkovy branky, rozhodčí posuzoval videem a pro posunutou klec gól neuznal. Plzeň odjela z Litvínova s debaklem 7:2.

Pavel Hynek (Litvínov): "Bylo dobré, že jsme se psychicky nepoložili, když hosté ze stavu 3:0 dali na 3:2. Ztratili jsme však dalšího obránce Krsteva a budeme to muset řešit buď vypůjčením nějakého hráče z prvé nebo druhé ligy nebo z juniorského celku."

Jiří Kučera (Plzeň): "Zápas se nám nevydařil a doufám, že to bude příště lepší. Škoda, že jsme za stavu 3:2 nevyrovnali, mohlo to být dramatičtější."