KVA-PLZ 2:1

KVA-PLZ 2:1 - Druhé derby sezóny těsně ovládla Energie

Plzeň - Škodovka hrála třetí utkání na ledě soupeřů v řadě. Nedělní odpoledne patřilo západočeskému derby, které tentokrát hostila KV Aréna. Domácí oplatili Plzni porážku z úvodu sezóny a dokázali zvítězit stejným skóre. Plzeň sice ve třetí třetině měla šance na vyrovnání, Varům stačily dvě branky z první třetiny k výhře.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

2:1
2:0, 0:1, 0:0

Branky a nahrávky: . R. Hruška (Koblasa, Štals), 19. Duda (Harant) - 24. Hollweg (Dvořák, Mozík). Rozhodčí: Pavlovič, R. Svoboda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5683. Střely na branku: 35:25. Zblokované střely: 11:11. Hity: 8:7. Vhazování: 22:26. Průběh utkání: 2:0,2:1.

HC Energie Karlovy Vary

Závorka - Harant, Sičák, Redlihs, J, Tomeček, Deyl, Šmach, Dvořák - Vachovec, Kverka, Duda - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balák, Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals

HC Škoda Plzeň

Mensator (21. Machovský) - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Pulpán - J. Sýkora, Lev, Pletka - Balej, Divíšek, Beran - Indrák, Simon, Schleiss - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg.

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Matěj Machovský 38 19 0 19 100,00 2
Lukáš Mensator 20 13 2 11 84,62 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Jozef Balej 0 0 0 0 0
Matěj Beran 0 0 0 0 0
Dominik Boháč 0 0 0 1 0
Tomáš Divíšek 0 0 0 -1 0
Michal Dvořák 0 1 1 1 0
Ryan Hollweg 1 0 1 1 0
Miroslav Indrák 0 0 0 -1 0
Jakub Jeřábek 0 0 0 0 0
Petr Kadlec 0 0 0 -1 2
Branislav Kubka 0 0 0 -1 0
Jakub Lev 0 0 0 0 2
Vojtěch Mozík 0 1 1 0 2
Václav Pletka 0 0 0 -1 2
Lukáš Pulpán 0 0 0 -1 2
Jan Schleiss 0 0 0 -1 0
Dominik Simon 0 0 0 -2 2
Tomáš Sýkora 0 0 0 1 0
Ján Sýkora 0 0 0 0 2

komentář

Již v úvodu utkání se snažil okořenit nedělní derby Vachovec, který se dostal téměř před Mensatora, avšak svojí ránu umístil přímo do jeho hrudi. O pár vteřin později byl v podobné situaci Heizer, který ale u levé tyče také nemířil přesně. Ve 3. minutě už se ale rozvlnila síť. Radim Hruška na modré zpracoval křižnou přihrávku od Koblasy, sjel si k brance a z velké blízkosti prostřelil Mensatora, kterému kotouč propadl mezi betony. O minutu později Kverka blízko od modré poslal přihrávku před brankoviště na Vachovce, který si sice poradil s dotírajícími beky, ale vyloženou šanci nakonec svým bekhendovým zakončením nezužitkoval. Ve 13. minutě přišlo také první vyloučení. Plzeň měla čelit náporu energetiků, kteří ovšem svojí početní výhodu nesehráli nějak dobře a až na pár střel Balána nebo Radima Hrušky nic nepředvedli. Hosté jakoby chytili druhý dech a v závěru třetiny byli střelecky aktivnějším týmem. Přesto žádné střely výrazně neohrozily branku střeženou Závorkou. Dvě minuty před první periodou se do protiútoku dostali Tomeček s Balánem. Karlovarští útočníci svojí šanci ani napodruhé nezužitkovali. V 18. minutě ještě přišlo na řadu vyloučení, tentokrát na straně Energie, kdy se podražením provinil Pšurný. Paradoxně ale největší šanci měli v oslabení domácí. Harant poslal do rychlého úniku kapitána Radka Dudu. Karlovarský kapitán se dostal až do kruhu před brankou a před dvěma obránci Plzně zvolil zakončení střelou, která za záda Mensatora propadla. Duda tak udělal tečku za první periodou - 2:0.

Zřejmě i v reakci na druhou inkasovanou branku, která patřila do kategorie chytatelných, postavili trenéři Plzně po přestávce do branky Machovského. První větší šance v druhé periodě přišla ve 24. minutě. Po střele Hrušky se snažil v brankovišti dorazit kotouč za záda Machovského Skuhravý, na kterého však nevyzrál. Na druhé straně ve stejné minutě hry založil útočnou kombinaci plzeňský Mozík. Z jeho přihrávky na modré střílel Dvořák a právě tento pokus Ryan Hollweg dokázal tečí usměrnit k tyči a překvapit bezbranného Závorku - sníženo na 2:1. O pár vteřin později mohli hosté vyrovnat z přesilové hry, kterou nabídl Balán. Indiáni si vytvořili tlak, ale až na Pletkovu střelu nijak branku neohrozili. Ve 32. minutě si naopak mohli sehrát přesilovou hru i domácí. Po pár vteřinách však byl vyloučen i Sičák, a tak se počet hráčů na ledě na zhruba minutu vyrovnal. Ani větší prostor na ledové ploše žádnému z týmů nepřinesl vyloženou příležitost. Ve 37. minutě se mohl ale gólovou trefou prezentovat Tomeček. Ten v přesilové hře střílel z mezikruží a mohl využít Machovského špatného výhledu přes skrumáž. Jeho střela našla síť, avšak tu ochrannou nad mantinelem. Ve 38. minutě se snažil najít v brankovišti spoluhráče Jeřábek, jenž pálil z otočky. Jeho střílená přihrávka však jen projela brankovištěm, což také byla tečka za druhou periodou.

Atmosférou vypjaté derby okořenily tresty i v úvodu poslední třetiny. Kverka jednu početní výhodu nabídl stále nebezpečnější Plzni již ve 44. minutě. Naštěstí pro domácí se však o minutu později srovnal počet hráčů na ledě, protože byl vyloučen za faul loktem i plzeňský Sýkora. Ve 46. minutě, za již plného počtu, se z tlaku k dorážkám dostali Kverka s Hruškou. Machovský i v těchto situacích svůj tým podržel. A skvělý zákrok si připsal v téže minutě i při příležitosti Koblasy, kterému vystihl bekhendové zakončení. Ve 49. minutě mohl jet sám na Machovského Balán. Při stahovačce mu ale ujel puk, a tak z velké příležitosti nic nebylo. V 51. minutě se nebezpečnou šancí prezentoval plzeňský Schleiss. Jeho první pokus zlikvidoval obětavě Šmach, druhý pokus pro změnu zlikvidoval Závorka levým betonem. Blízko k vyrovnání měl v 52. minutě Balej. Svůj únik, kdy se sám dostal až před Závorku, ale neozdobil dobrým zakončením, a tak jeho střela skončila v lapačce. Že se Energie trápí v přesilových hrách, to domácí potvrdili i v 53. minutě. Výrazně se mohli prosadit pouze Hruška s Kverkou, avšak ze střely a z dorážky odešli oba naprázdno. V 56. minutě oslabili svoje mužstva Pletka s Balánem. Více prostoru na ledě vyhovovalo Indiánům, z dlouhého držení kotouče si ale šanci na vyrovnání nevypracovali. Balán oslabil své mužstvo i o chvíli později, přesně dvě minuty před koncem třetí třetiny. Hosté zareagovali oddechovým časem, což vedlo ke hře bez Machovského. Hosté měli v šesti proti čtyřem obrovský tlak a tečovaná střela Kadlece od modré dokonce rozezvučela tyč, avšak ani velká snaha Plzeňanů k vyrovnávací brance nevedla. Nedělní derby tak skončilo hubeným skórem 2:1, čemuž přihlíželo v KV Areně bezmála 6 tisíc diváků.

Ohlasy trenérů

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Povedl se nám vstup do utkání, první třetinu jsme vyhráli zaslouženě. Ve druhé třetině jsme vypadli z role, nechali soupeře hrát, a ten snížil. Ve třetí třetině to byl urputný boj, měli jsme i šance rozhodnout dřív, ale nakonec to došlo až do power-play. Kluci dnes na ledě nechali všechno. Jsme rádi, že jsme zápas před takovou nádhernou kulisou zvládli. Čeká nás velmi náročný program a tyto tři body jsou pro nás velice cenné.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Domácí vyhráli zaslouženě, předčili nás ve většině herních činností především v bojovnosti. Snad jediným pozitivem z naší strany byla hra v oslabení. Špatně jsme sehráli přesilovky i závěr, kdy jsme hráli v šesti pro čtyřem. Pomýšleli jsme dnes na bod, ale nevyšlo to. Brankáře jsme se rozhodli střídat, abychom tým trochu vyburcovali, Mensi byl v domácím prostředí trochu nervózní.