SPA - PLZ 1:2 - Indiáni v této sezóně jako první dobyli Prahu!

Plzeň - Indiáni završili svůj venkovní čtyřboj nejlepším možným způsobem. Jako první dokázali oloupit o všechny body Spartu v jejím novém domově a jsou tak opět druzí.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

1:2
0:1, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 43. Procházka (Dragoun, Švrček) – 13. Pulpán (Kratěna, Kudroč), 24. Kubalík (Lev, Jeřábek). Rozhodčí: Hodek, Souček – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8338. Střely na branku: 30:15. Zblokované střely: 3:12. Hity: 27:15. Vhazování: 41:26. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Pöpperle (Lukáš) – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Forman, Přibyl, Buchtele "A" – Hamilton, Klimek, Sabolič – Netík "C", Pech, Kumstát "A" – Procházka, Dragoun, Kudrna.

Machovský (Polívka) – Moravčík, Jeřábek "A", Sklenička, Kadlec "A", Pulpán, Kudroč, Kvasnička – Indrák, Kracík, Kubalík – Kratěna "C", Bližňák, Lev – Hrňa, Preisinger, Svoboda – Beran, Přikryl, Poletín.

Tomáš Svoboda 0 0 0 0 0

První třetina duelu s Plzní začala opatrně. První vážnější šanci si připravili sparťané až po pěti minutách, kdy Hrbasovo nahození od modré čáry těsně před brankou tečoval lehce Sabolič, ale puk z jeho hole zamířil těsně vedle branky. O chvíli později ujížděli domácí do akce dva na jednoho, Kudrna se rozhodl pro střelu do horního rohu, jenže tam se včas objevila Machovského lapačka. Neujal se ani pokus Netíka z levého kruhu, proti kterému se hostující gólman stihl včas přesunout.

Ve třinácté minutě dostala Sparta výhodu přesilové hry, jenže během této doby si žádnou šanci nevypracovala a paradoxně sama inkasovala. Domácí zcela propadli ve středním pásmu, puk se dostal od Kudroče až k Lukáši Pulpánovi, který se v úniku dva na jednoho neukvapil a poslal puk přesně k tyčce domácí branky. Pak se ještě před domácí branku natlačil Kratěna, ale naštěstí pro Spartu jeho bekhendové zakončení zamířilo těsně vedle branky. Do kabin tak domácí odcházeli s jednobrankovou ztrátou.

Hned v úvodu druhé části mohli plzeňští navýšit skóre, ale proti Indrákově zakončení se domácí gólman vytáhl a prakticky z protiútoku prověřil obranu hostů Forman. Jenže jak jeho pokus z pravého kruhu, tak následná Buchteleho dorážka, skončila na Machovského betonech. Krátce nato se faulem provinil Netík a Sparta během jeho trestu podruhé inkasovala. Lev od modré čáry nahodil puk a Dominik Kubalík jej šikovně tečoval mimo Pöpperleho dosah. Na ledě se pak trochu přiostřilo. Nejprve putoval na trestnou lavici na čtyři minuty Čajkovský, který se provinil faulem vysokou holí, později pak zpestřili utkání domácí Kumstát a hostující Indrák. Vzájemnou bitku ovládl díky větším tělesným parametrům sparťanský útočník.

V posledních pěti minutách této části utkání pak sparťané dál marně dobývali plzeňskou branku. Skvělý Machovský byl však proti. Nevyzrál na něj v přesilovce ani Eminger, kterému plzeňský strážce branky nejprve chytil zakončení z pravého křídla, a vzápětí vyrazil i jeho zakončení z brankoviště. V obou případech domácí bek nedokázal přehodit jeho beton. Dvě minuty před přestávkou pak minula branku i Poláškova rána, a sparťané tak museli jít do třetí části s vědomím, že musí zdolat dvougólové manko.

V úvodu třetí části sice sparťané nevyužili zbytek svojí přesilové hry, přesto se nakonec snížení dočkali. Dragounovu střelu Machovský vyrazil jen před sebe, důrazný Martin Procházka byl u puku jako první a dokázal jej doklepnout pod víko. Vyrovnat pak mohl aktivní Eminger, ale z mezikruží trefil jen Machovského vyrážečku.

V závěrečné desetiminutovce pak paradoxně tempo poněkud opadlo. To se změnilo až v 55. minutě, kdy za vyhozeným pukem dosprintoval nejrychleji hostující Hrňa, byl však pod tlakem Mikuše a nedokázal přesně zakončit. Minutu před koncem se pak sparťané odhodlali ke hře bez brankáře, ale nedokázali již vyvinout tlak do branky. Nepomohlo jim ani vyloučení Lva v závěrečných vteřinách, a vůbec poprvé v sezoně tak museli v domácím prostředí skousnout ztrátu všech bodů.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Nebyl to náš úplně nejlepší zápas. Řekl bych, že jsme neměli šťávu z předchozích utkání. Chyběl nám lepší pohyb. Je pravda, že Plzeň hrála velice dobře organizovaně v obraně. I tím, že se soupeř dostal do vedení, to pro nás bylo těžší. V závěru nám chyběl patřičný tlak, ke konci jsme ani dobře nesehráli některé situace včetně power/play. Mrzí nás to, ale musíme se oklepat a do dalšího zápasu jít lépe připraveni."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Věděli jsme, že Sparta hrála poslední zápasy velmi dobře. Má velmi šikovné útočníky a hraje do obrany. Je to kvalitní soupeř. V oslabení se nám podařilo ujet, dali jsme gól na 1:0. Byli jsme strašně rádi, že nám to tam padlo. Ve druhé třetině jsme zvýšili z přesilovky, ale věděli jsme, že Sparta umí otáčet zápasy, že je doma hodně silná. Ceníme si toho, že jsme získali tři body. Udrželi jsme se v popředí tabulky, což je pro nás hodně důležité."