SF3: PLZ – SPA 2:4

SF3: PLZ – SPA 2:4 – Třetí duel ovládli Pražané

Plzeň – Stav série Plzeň – Sparta 1:2. Semifinálová série se přestěhovala na západ Čech za stavu 1:1. Zápas přinesl napínavou podívanou, kterou hlavně díky skvělému závěru druhé třetiny zvládla lépe pražská Sparta.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

2:4
1:1, 0:2, 1:1

Branky a nahrávky: 10. Svoboda (Pulpán), 46. Svoboda (Hrňa, Přikryl) – 14. Kudrna (Eminger), 38. Buchtele (Hlinka, Přibyl), 39. Forman (Švrček, Pech), 59. Přibyl. Rozhodčí: Šír, Polák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8236 (vyprodáno). Střely na branku: 35:30. Zblokované střely: 7:12. Hity: 20:20. Vhazování: 31:39. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.

Machovský (Polívka) – Jeřábek "A", Moravčík, Kadlec "A", Sklenička, Pulpán, Kubka, Špaček – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Lev, Kratěna "C" – Svoboda, Přikryl, Hrňa – Poletín, Pitule, Hollweg. Trenér: Michal Straka.

Pöpperle (Taylor) – Polášek, Eminger, Barinka, Čajkovský, Mikuš, Švrček – Buchtele, Hlinka "C", Přibyl – Kumstát "A", Pech, Forman – Hlaváč, Dragoun, Netík "A" – Sabolič, Kudrna, Hamilton. Trenér: Josef Jandač.

Michal Špaček 0 0 0 0 0

První zajímavá šance se rodila ve druhé minutě, kdy Forman s Pechem šli do přečíslení. Kombinaci jim však perfektním způsobem zkazil bránící Kadlec. Domácí svou úvodní gólovku schovali do čtvrté minutě. Kracík dobře nahrál Indrákovi, jenž ale trefil pouze Tomáše Pöpperleho. O chvíli později na druhé straně zakončoval z velice dobré pozice Jaroslav Hlinka, ovšem i Matěj Machovský byl připraven. V průběhu sedmé minuty si celek z Prahy vybojoval první přesilovou hru. Indiáni ale oslabení zvládli perfektně, paradoxně to byli oni, kdo byl blíže k brance. Samostatný únik Kratěny však na poslední chvíli zmařil Mikuš. Krátce poté už se otevřelo skóre duelu. Lukáš Pulpán nádhernou přihrávkou vybídl ke skórování navrátilce Tomáše Svobodu, jenž touto šancí nepohrdl – 1:0!

Spartě se podařilo vyrovnat ve 14. minutě. Na branku nahodil kotouč Vladimír Eminger a Machovský vůbec nevěděl, kde se hrací předmět nachází. Celou dobu byl před jeho betony, jako první si toho všiml Andrej Kudrna, který ho dopravil do sítě! Další příležitost dostali Pražané po vyloučení Lukáše Pulpána. Svoji druhou přesilovou hru však rovněž nevyužili. V závěru první dvacetiminutovky ještě nebezpečně pálil Erik Hrňa, nicméně kotouč mezi tři tyče nezamířil. Na ukazateli skóre tedy svítily dvě jedničky.

Druhá třetina odstartovala útočným tlakem sparťanů, který trval téměř celou úvodní minutu. Nic víc z toho ale nebylo. Pak se roztrhl pytel s vyloučenými hráči, na trestnou chodili hlavně hráči Škody. Sparta dokonce dostala možnost 39 sekund dlouhé přesilové hry pět na tři. Home Monitoring Aréna nejprve bouřila rozhořčením, posléze však radostí, jelikož domácí hokejisté si s oslabeními dokázali poradit. Následně hráli v početní výhodě i Plzeňští a diváci viděli řadu spálených tutovek. Gólman Pöpperle měl velké štěstí, že indiány zradila přesnost v zakončení.

V průběhu 33. minuty po menším zaváhání Skleničky hrozil Machovskému Tomáš Netík, ale na konci celé akce přišel poklidný zákrok domácího brankáře. Blízko brance byli i plzeňští hokejisté, to když Johnson zpoza branky našel Jeřábka. Jeho zakončení z voleje však zamířilo jen do připraveného Tomáše Pöpperleho. Spartě zatrnulo ještě krátce poté, když se po střele Indráka dostal k dorážce Kracík, ale domácí útočník s 81 na zádech svou šanci nedotáhl. V průběhu 38. minuty se hosté dostali do vedení. Jaroslav Hlinka přihrál přesně do brankoviště, kde šikovnou tečí usměrnil kotouč do branky Jan Buchtele! A o chvilku později bylo mezi sparťanskými fanoušky ještě veseleji. Po neproměněné šanci Švrčka se k dorážce dostal Miroslav Forman, který upravil na 3:1! Druhá třetina tedy vyšla lépe pražskému týmu.

Sparta vstoupila do třetí třetiny jasně aktivněji, zpočátku domácí celek k ničemu nepouštěla. První náznak plzeňské akce přišel ve 45. minutě, kdy Jaroslav Kracík dokázal zpoza branky najít dobře postaveného Dominika Kubalíka. Nejlepší střelec základní části extraligy ale z první zamířil pouze do Tomáše Pöpperleho. Posléze už se Plzni podařilo snížit. Erik Hrňa našel šikovným pasem Tomáše Svobodu, který si zpracoval puk a dopravil ho do poloodkryté klece! Šanci na vyrovnání měl obránce Jeřábek, který ale netrefil branku Sparty. Stejně na druhé straně dopadl Petr Kumstát, jenž založil protiútok po nepřesném pasu Kracíka.

Modrobílí se snažili hrnout na branku Pöpperleho jeden útok za druhým, sparťané zase hrozili z protiútoků. Napětí v plzeňské hale by se dalo krájet. Pražané se prezentovali hlavně aktivním napadáním již ve vlastím útočném pásmu a indiánům to dělalo značné problémy. Na konci 57. minuty se přeci jen dostala Plzeň do šance – Jakub Jeřábek ji ale proměnit nedokázal, neboť Pöpperle byl proti. 2 minuty a 18 sekund před koncem si domácí trenér Michal Straka vyžádal oddechový čas a Matěj Machovský po něm zůstal na střídačce. Sparta toho dokázala využít, 74 sekund před koncem využil zmatků v domácí obraně Daniel Přibyl a bylo hotovo – 2:4 z pohledu Plzně.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Myslím si, že jsme začali špatně, naštěstí z toho gólymoc nepadaly a první třetina skončila 1:1. Ve druhé třetině jsme byli často vylučováni, ale dokázali jsme ubránit i dvojnásobné oslabení. Pak se to ale zlomilo, když jsme nedali šance v přesilovce a v závěru druhé třetiny inkasovali dva góly, které zápas rozhodly. V závěru jsme snížili a zkoušeli to dotáhnout, bohužel se nám to už nepovedlo.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Myslím si, že jsme viděli vyrovnané utkání. Byl to urputný boj, přesně takový, jak se předpokládalo. My jsme dali dva góly na konci druhé třetiny, což bylo klíčové. Pak už jsme třetí třetinu víceméně ubránili slušně. Vyhráli jsme o prsa a jsme za to rádi, ale Plzeň hraje výborně a zítra nás čeká zase těžký zápas.