SF6: PLZ - SPA 2:3p

SF6: PLZ - SPA 2:3p - Indiáni zakončili parádní sezonu na třetím místě

Plzeň - Stav série Plzeň – Sparta 2:4 (7:3, 3:4, 2:4, 2:1, 1:6, 2:3p). Na západě Čech bylo k vidění šesté semifinálové klání mezí Plzní a Spartou. Indiáni se dostali brzy do vedení, hosté potom skóre otočili, ale domácím se povedlo srovnat v poslední minutě. V prodloužení rozhodl sparťan Lukáš Pech a poslal Pražany do finále.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

2:3p
1:1, 0:1, 1:0 - 0:1

Branky a nahrávky: 1. Bližňák (Kratěna), 60. Pulpán (Jeřábek, Kracík) – 7. Polášek (Hlinka, Forman), 33. Barinka (Mikuš), 73. Pech (Švrček). Rozhodčí: Hodek, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 236. Střely na branku: 29:41. Zblokované střely: 18:16. Hity: 16:17. Vhazování: 31:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

Machovský (Polívka) – Moravčík, Jeřábek "A", Špaček, Kadlec "A", Pulpán, Kubka, Sklenička – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Bližňák, Kratěna "C" – Svoboda, Preisinger, Lev – Poletín, Přikryl, Hollweg – Suchý. Trenér: Michal Straka.

Pöpperle (Taylor) – Polášek, Eminger, Barinka, Hrbas, Mikuš, Švrček, Kalina – Buchtele, Hlinka "C", Forman – Kumstát "A", Pech, Sabolič – Kudrna, Klimek, Hamilton – Hlaváč, Dragoun, Netík "A" – Černoch. Trenér: Josef Jandač.

Michal Špaček 0 0 0 1 0

„Nikdy se nevzdáme!“ To bylo motto, se kterým se před začátkem šestého domácího semifinálového duelu vytasili plzeňští fanoušci. A jejich oblíbenci na ledě se hesla náležité drželi. Uběhlo pouze 37 sekund, Ondřej Kratěna se dostal s kotoučem za sparťanskou klec, poslal touš před ní, kde už číhal jeho parťák Mário Bližňák, jenž nadvakrát procpal puk do sítě a otevřel účet utkání. Ve čtvrté minutě hráli hokejisté z hlavního města přesilovou hru, ale Buchtele se nedokázal v dobré pozici prosadit. Spartě se to povedlo až o chvíli později v další početní výhodě.

Na pravé straně si sjel před brankoviště Matěje Machovského Adam Polášek, jemuž poslal přihrávku Hlinka. Hostující bek předvedl rychlý blafák do forhendu a vyrovnal stav zápasu na 1:1. I Západočeši měli poté možnost hrát přesilovku, dokonce dvojnásobnou, v ní se jim však příliš nezadařilo, pouze Jakub Lev napálil svou bombou zvnějšku tyč Pöpperleho svatyně. Následně znovu zle na domácí klec dorážela sparťanská ofenziva, hlavně Jan Buchtele byl aktivním střelcem, ale Machovský si se všemi pokusy, které na něj vyslali hokejisté v rudém, poradil. Po první třetině tak svítilo na kostce skóre 1:1

V prostřední periodě šestého semifinále se nejprve musela domácí Plzeň několikrát bránit, indiáni byli často posíláni do čtyř, ale všechny početní nevýhody se jim podařilo ubránit. Dokonce se Mário Bližňák s Ryanem Hollwegem dostali do přečíslení, ale druhý jmenovaný na prudkou přihrávku nakonec nedosáhl, kvůli čemuž nemohl pořádně zakončit. V následujících minutách si Matěj Machovský i Tomáš Pöpperle museli poradit s několika zajímavými pokusy, nicméně oba gólmani byli oporami svých celků.

Další přesilovka se velmi nepovedla domácí Škodovce, po jejím skončení modrobílí dokonce inkasovali. Mikuš vyhodil touš z obranného pásma přesně na hůl Michala Barinky, jenž se zrovna vracel z trestné lavice. Obránce Pražanů se dostal do samostatného úniku, před Machovským předvedl slavnou kličku Marka Malíka, když zakončil s hokejkou mezi nohama. Kotouč nešťastně propadl plzeňskému gólmanovi za brankovou čáru a hosté poprvé vedli. Vzápětí mohl vyrovnat slovenský forvard ve službách Plzně Miroslav Preisinger, který si vybruslil do pěkné pozici, ale jeho svižnou ránu dokázal Pöpperle vytěsnit nad břevno. Po čtyřiceti minutách tak měli mírně navrch sparťané.

Ve třetí části nejdříve sledovala vyprodaná Home Monitoring Aréně dobývání indiánů, kteří se zprvu nemohli dostat do útočného pásma. Poté však elitní lajna Západočechů roztočila v obranné třetině Sparty neskutečný kolotoč, ale rány Jeřábka a Indráka si cestu za Pöpperleho zády nenašly. Do dvoubrankového vedení mohl hostující mužstvo poslat Miroslav Forman, jenž se sám řítil na Machovského, ten se však vytáhl se skvělým zákrokem. A další obrovskou šanci musel plzeňský gólman zlikvidovat, když se před jeho klecí objevil úplně volný Jan Buchtele.

Šest minut před koncem měl na holi vyrovnání Dominik Kubalík, který se skvěle dostal ke kotouči, leč jeho pohotovou ránu se štěstím vyrazil Pöpperle do rohu hřiště. Podobnou příležitost měl po přihrávce Indráka i Nicholas Johnson, střela amerického útočníka šla však mimo tři tyče. Home Monitoring Aréna nadšením vybouchla až v poslední minutě, kdy to indiáni zkoušeli s šesti hokejisty v poli. Modrobílí měli obrovský tlak kolem sparťanské klece, Kracík s Jeřábkem udrželi kotouč za ní, druhý jmenovaný oslovil přesně postaveného Lukáše Pulpána, který se nemýlil a srovnal stav utkání na 2:2. Do konce základní hrací doby zbývalo 56 sekund! Plzeňané se prosadili v první a poslední minutě duelu, poprvé v semifinálové sérii se tak prodlužovalo.

V úvodu prodloužení měli velkou šanci opět nadšeně hrající domácí, to když se Miroslav Preisinger snažil dorazit pokus Lva, ale sparťanská obrana tuto melu zvládla. A reklama na hokej pokračovala! Kubalík v dobré šanci přestřelil, načež se do rychlého brejku vydal Lukáš Pech, ale jeho střelu mezi betony zlikvidoval Matěj Machovský. Obrovitánskou šanci na ukončení duelu poté měl Andrej Kudrna, ani ten však nedokázal domácího brankáře překonat a hrálo se tak dál. A po kiksu Kracíku v obranném pásmu jel sám na Machovského i Petr Kumstát, jeho pěkná střela pod vyrážečku si cestu do sítě také nenašla. Nic pro kardiaky a slabší povahy… Úžasnou bitvu ukončil sedm a půl minuty před koncem prodloužení Lukáš Pech, který se rychle uvolnil v útočném pásmu a prosadil se střelou k tyči. Sparta se tedy probojovala do finále.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „Zápas jsme začali dobře, podařilo se nám dát gól. Následně jsme ale inkasovali v oslabení. Potom jsme měli minutu dlouhou přesilovku pět na tři, přišly šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Poté jsme po naší přesilovce dostali gól. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři formace, zkusili jsme hrát vabank. Sparta měla samozřejmě nějaké brejky, ze kterých mohla rozhodnout. Na závěr jsme vyrovnali v power play, za což jsme byli moc rádi. V prodloužení jsme chtěli sérii posunout ještě zpět do Prahy. Na začátku prodloužení jsme měli dvě velké šance, které jsme ale neproměnili, a Sparta nakonec rozhodla. Jsme zklamaní, ale nedá se nic dělat.“

Josef Jandač (trenér Sparty): „Vstup do utkání jsme neměli úplně nejlepší, rychle jsme prohrávali, pak jsme ale proměnili přesilovou hru. Následně se nám hlavně podařilo ustát oslabení ve třech. To bylo pro celý zápas klíčové, že jsme domácí nepustili do náskoku. Pak se nám povedlo dát gól díky Michalu Barinkovi, který se vracel z trestné lavice. Potom jsme se dostali pod tlak, myslím si ale, že třetí část jsme zvládli dobře. V power play jsme bohužel inkasovali. Podstatné pro nás pak bylo dostat svěšené hlavy zase zpátky nahoru a porvat se o postup v prodloužení. To se nám povedlo a jsme nesmírně šťastní.“