Stopadesátý vzájemný zápas Pardubic s Plzní vyhrál favorit

P a r d u b i c e - Před více než devíti tisici diváky vlétli Pardubičtí na hosty jako uragán a v 8. minutě to bylo už 2:0. Brzy dokázal Michal Dvořák snížit, když dorazil střelu Matějovského. V brance domácích nastoupil náhradník Martin Barek, který už víc gólů nepustil. Ve třetí třetině se v rozmezí čtyř minut prosadily hvězdy domácích Petr Sýkora a Jiří Dopita a výhrou 4:1 tak domácí vrátili Plzni porážku z prvního kola. Expardubický Libor Barta čelil v zápase sedmatřiceti střelám.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

4:1
2:1, 0:0, 2:0

Branky a nahrávky: 2. Kudrna (Mikeska, Pištek), 8. Kolář (Průcha, Janecký), 42. P. Sýkora (Divíšek, Mrázek), 46. Dopita (Lubina) - 13. Dvořák (Matějovský, Krátoška). Rozhodčí: Minář - Kostka, Český. Vyloučení: 6:6, navíc Mikeska (Pardubice) na 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9105. Třetiny: 2:1, 0:0, 2:0

HC Dynamo Pardubice

Barek - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben, Podhradský, Janecký - Razingar, Dopita, Lubina - P. Sýkora, Divíšek, Mrázek - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Říha a Seidl.

Barta - Nedoma, Vobořil, Jiří Hanzlík, M. Výborný, Jindřich, Dobrovolný - Andrašovský, J. Straka, D. Pospíšil - Vostřák, Krátoška, Sedlák - Dvořák, Adamský, Matějovský - Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Čada a Přerost.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
1:22 Jaroslav Kudrna Michal Mikeska Lubomír Pištek Kudrna, Mikeska, Pištek, Duben, Novotný Jindřich, Dobrovolný, Vostřák, Krátoška, Matějovský
7:52 Jan Kolář Petr Průcha Otakar Janecký Kolář, Průcha, Janecký, Podhradský, Koukal Nedoma, Dobrovolný, Krátoška, Sedlák
12:41 Michal Dvořák Radek Matějovský Aleš Krátoška Dvořák, Matějovský, Krátoška, Hanzlík, Výborný M. Sýkora, Janecký, Kolář, Koukal, Průcha
41:03 Petr Sýkora Tomáš Divíšek František Mrázek P. Sýkora, Divíšek, Mrázek, Pácal, Čáslava Jindřich, Dobrovolný, Vostřák, Adamský, Matějovský
45:43 Jiří Dopita Ladislav Lubina Dopita, Lubina, Kudrna, Mudroch, M. Sýkora Jindřich, Dobrovolný, Dvořák, Adamský, Matějovský
Do pardubické branky se letos poprvé postavil náhradník Martin Barek a tato skutečnost dávala Lasselsbergeru naději na zdolání favorita. Úvod utkání rapidně ovlivnily první vážné šance. Mezitím co Sedlák zaváhání domácí obrany nevyužil, domácí z první šance skórovali. V přečíslení tři na dva si puk vyměnili Mikeska, Pištěk a Kudrna, přičemž poslední jmenovaný tvrdou střelou nad Bartovu lapačku nedal plzeňskému fantómovi sebemenší šanci. Již na začátku čtvrté minuty mohl být náskok soupeře dvoubrankový. Pardubický rychlík Petr Sýkora přihrál před branku Pištěkovi, jehož střelu po zemi Barta skluzem v poslední chvíli vytěsnil. Vzápětí byl za hákování vyloučen Pištěk a Plzeň tak dostala šanci vyrovnat. Hosté však přesilovou hru sehráli špatně, prakticky jediné ohrožení domácí branky přišlo po střele Vostřáka a trest na sebe nenechal dlouho čekat. Na konci osmé minuty při vyloučení Vobořila našel od zadního mantinelu Průcha Koláře, který střelou mezi betony překonal Bartu podruhé. Přesilové hře však stále konec nebyl, prakticky v zápětí putoval na trestnou lavici Jan Švík. Pardubice si sice tlak vytvořily, ale tentokráte již Bartu domácí útočníci nepřekonali. Naopak z rychlého protiútoku ihned po skončení oslabení vstřelil jedinou branku Lasselsbergeru Michal Dvořák. Matějovský se dokázal prosadit přes obránce Michala Sýkoru a vystřelil. Jeho střelu brankář Barek trestuhodně vyrazil před sebe a z druhé vlny najíždějící Dvořák neměl s překonáním ležícího brankáře žádné problémy. Když na začátku patnácté minuty nepřekonal Barka Vostřák, ani na druhé straně na konci devatenácté minuty Novotný Bartu, skončilo první dějství pro Plzeň nadějným výsledkem 1:2.

Oboustranně opatrný začátek druhé třetiny narušilo až vyloučení Michala Dvořáka na konci 22. minuty. Pardubice především zásluhou špatných přihrávek Bartu po celé dvě minuty vůbec neohrozily a vyrovnaný duel a boj o střední pásmo tak mohl pokračovat. Na konci 27. minuty byl na dvě plus deset minut vyloučen po faulu na hlavu plzeňského hráče Mikeska a nutno podotknout, že mohl být za výši trestu ještě rád. V početní výhodě doslova zahodil vyrovnání Zdeněk Sedlák. V rozhodující chvíli totiž zakončil velmi nepřesně i nedůrazně. Na přelomu zápasu dostali výhodu muže v poli opět domácí, vyloučen byl Důras, nicméně přesilová hra neměla dlouhého trvání. Za nedovolené bránění Libora Barty byl po necelé minutě oslabení vyloučen Jan Kudrna, i když to chvíli vypadalo, že Plzeň půjde do tří, jelikož Barta dlouho dokazoval Kudrnovi pevnost své hole. Toto vyloučení evidentně domácí zabrzdilo. V menším počtu hráčů ani v následné přesilové hře si Plzeňští vyložené šance nevypracovaly, ale následně v plném počtu hráčů již ano. Ve 35. minutě nejprve Barek výborně vychytal Pavla Vostřáka a hned poté neproměnil sólový nájezd Adamský, který v rozhodující chvíli minul skákající puk. Teprve v závěru se Pardubice zmohly na útok. Únik po pravém křídle a následnou střelu Petra Sýkory Barta zlikvidoval efektním i účinným semaforem.

Do poslední třetiny vstoupil za domácí snad úplně jiný tým. Již po 63 vteřinách rozhodl utkání Petr Sýkora. K Bartou vyraženému puku se dostal Divíšek, přenechal jej Mrázkovi, který křižnou přihrávkou přesně našel Petra Sýkoru. Ten střelou pod víko překonal plzeňského brankáře potřetí. Jako by toho ještě nebylo málo, necelou půlminutu po obdržené brance se nechal opět vyloučit Vobořil. Pardubice byly na koni a ještě měly výhodu muže v poli. Domácí sice z početní výhody vytěžili pouze střelu Průchy, ale po návratu Vobořila se skóre již měnilo. Lubina od modré přihrál před branku Dopitovi, který oklamal Bartu. Místo předpokládané teče, totiž puk zastavil, zpracoval a v tu chvíli se již ležící brankář hostů mohl jen dívat na čtvrtý gól v jeho síti. Poslední šanci na zvrat v utkání ještě dostala Plzeň po vyloučení Mrázka a Novotného. V půl druhé minutě trvající výhody dvou hráčů spálil tutový gól Sedlák, když netrefil prázdnou branku ze dvou metrů a po přesilové hře zase Krátoška zcela volný před brankářem neslanou nemastnou střelou nemohl zahrozit. Od této chvíle již nebylo živé duše, která by snad věřila v zisk bodu pro Západočechy. Na samém konci utkání ještě mohl zvýšit Kudrna, jeho střelu Barta s notnou dávkou štěstí vyrazil.