PCE-PLZ 2:1: Plzeň nevstoupila do poslední čtvrtiny extraligy nejlépe

P a r d u b i c e - Ve 40. kole nestačil plzeňský Lasselsberger na vedoucí celek tabulky dlouhodobé části extraligy Pardubice. Po tuhém boji plzeňští prohráli 2:1 a museli odevzdat v Pardubicích svůj skalp. Pardubice si v 1. třetině utkání zajistili vedení 2:0, jež bedlivě střežili až do samotného závěru utkání. Snížit na konečných 2:1 dokázal až Radek Matějovský v 58. minutě. Málo platný již byl i oddechový čas, který si Plzeň vybrala 7 vteřin před závěrečnou sirénou.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

2:1
2:0, 0:0, 0:1

7. Lubina (Dopita,Čáslava), 14. Průcha (Kolář,Koukal) - 58. Matějovský (J.Straka,Cartelli). Rozhodčí: Bolina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 8730.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Pácal, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben - Lubina, Dopita, Blažek - P. Sýkora, Divíšek, Janecký - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal

Málek - Cartelli, M. Výborný, Dobroň, Jindřich, Nedoma, Krajíček - Špaňhel, M. Straka, Matějovský - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - M. Dvořák, Hurtaj, Šaffer - Vostřák, Švík, Důras.

Obě mužstva začala aktivně. Na střelu Dobroně odpověděli svými šancemi Divíšek a Kudrna. Přečíslení Pardubic vyřešil Cartelli pouze za cenu faulu a domácí hráli od 4. minuty přesilovku. Největším nebezpečím byla pro Málka střela Pácala po přihrávce Blažka, ale naštěstí pro Plzeň mířila mimo. Hosté zbytek přesilovky s přehledem ubránili. Ale co se Pardubicím nepovedlo v početní výhodě, dokázali při plném počtu hráčů. Dopita přihrál Lubinovi a ten z pravé strany překonal technickou střelou Málka. 6:54 – 1:0. Hned vzápětí měli domácí další šanci, ale Málek si, i když s problémy, se střelou Petra Sýkory poradil. Pardubický útočník byl vzápětí vyloučen za nedovolené bránění a také Plzeň si mohla vyzkoušet přesilovku. Kromě střely Matějovské zápěstím ale domácí nemuseli žádnou vážnější situaci řešit. Poté přišla trochu vlažnější část zápasu, kterou okořenili svojí šancí Hurtaj se Šafferem. Co se nepovedlo plzeňským útočníkům dotáhli do úspěšného konce pardubičtí mladíci. Po kombinaci celého útoku se proti dvěma plzeňským obráncům prosadil Průcha a střelou k pravé tyči překonal Málka podruhé. 13:44 – 2:0. Druhý gól dal Pardubicím křídla a hosté se museli bránit. Tlak Pardubic přerušilo až vyloučení Průchy za nesportovní chování na začátku sedmnácté minuty. Při přesilovce měli domácí obrovskou šanci vyrovnat. Andrašovský našel před brankou volného Michala Straku, ale jeho pokus Svoboda zázračně zlikvidoval. Další šanci si hosté v přesilovce už nevytvořili. V poslední minutě první třetiny se vylučovalo hned třikrát. Nejdříve byli za vzájemnou potyčku před plzeňskou brankou vyloučeni Krajíček a Michal Sýkora, vzápětí poslal rozhodčí Bolina na trestnou lavici Špaňhela, který před Málkem srazil Divíška. Domácí tedy hráli ve čtyřech proti třem bránícím plzeňským hráčům, ale ve zbývající půlminutě v první části už nic nevymysleli.

Hned v úvodu třetiny musel při pokračující pardubické přesilovce zasahovat Málek proti Divíškovi. I po návratu Plzeňských do plného počtu neměl hostující gólman o práci nouzi. Musel likvidovat střelu Kudrny a na konci 24. minuty i samostatný nájezd Petra Sýkory. Nadále útočili domácí a Málek musel ukázat své umění při střelách Pištěka a Koláře i při dorážce Podhradského. Ve 27. minutě se konečně Plzeň vymanila z pardubického tlaku a vynutila si faul. Jenže přesilovka se hostům vůbec nepovedla, navíc Výborný zastavil únik Mikesky pouze za cenu faulu. Při následné přesilovce Pardubic sebral Michal Dvořák puk z ledu a byl vyloučen za zdržování. Hosté ale dvojnásobnou přesilovku ubránily a ani při pokračující klasické početní výhodě si Pardubice žádnou šanci nevytvořili. Ve 33. minutě se konečně Plzeň také dostala do útoku. Ale akci Andrašovského s Dvořákem Svoboda se štěstím zastavil. Náskok Pardubic mohli zvýšit bratři Sýkorové, Petr nahrával, Michal střílel, ale Málek jeho ránu chytil. Plzeňský brankář zneškodnil i střelu Petra Sýkory a držel hostům stále naději. Šafferovi s Hurtajem ve 35. minutě nevyšla souhra a tak se znovu dostali do šance domácí. Avšak vynikajícího Málka Kolář backhandovým blafákem nepřekonal. Plzeň si poté vytvořila po delší době tlak v pardubickém obranném pásmu, ale hra musela být přerušena poté, co Josefa Straku zasáhl puk do obličeje. Po Pácalově hlavičce, zkoušeli své štěstí proti Svobodovi nejprve tvrdou střelou Cartelli a v závěru třetiny nepřekonal pardubického brankáře ani Josef Straka.

Hosté se na začátku poslední části soustředili již více na obranu a breakové situace. Pro Málka znamenala nebezpečí Dopitova teč Zábranského střely, ale plzeňský brankář opět výborně zakročil. Ve 45. minutě byl vyloučen Krajíček, za hákování a domácí mohli zvýšit svůj náskok. Ale jedinou šanci Pardubic promarnil Michal Sýkora, který příliš váhal se střelou, až promeškal vhodný okamžik. Od 49. minuty získali výhodu početní převahy pro změnu hosté, když byl vyloučen za držení Petr Sýkora. Toto rozhodnutí sudího se pardubickým divákům vůbec nelíbilo a ve hře se pokračovalo až po uklizení ledové plochy. Přesilovka se Plzni tradičně nepovedla a teprve v závěru se dostala k ohrožení pardubické branky, která však byla posunuta. Ale ani Pardubice si v početní výhodě nevedli lépe při vyloučení Krajíčka, který nedovoleně zastavil Petra Sýkoru. Plzeň v závěru utkání vložila všechny síly do útoku a to se vyplatilo. Před Svobodovou brankou se nejlépe zorientoval Matějovský a snížil na rozdíl jediného gólu. 57:10 – 2:1. Ale očekávaný tlak Plzně znemožnil svým faulem v čase 57:34 Jindřich. Definitivně rozhodnout zápas mohl v přesilovce Průcha, ale nedosáhl na Kolářovu přihrávku. Plzeň se v oslabení ubránila a sedm vteřin před koncem zápasu měl na hokejce vyrovnání Výborný avšak Svoboda jeho střelu z voleje vynikajícím zákrokem chytil. Plzeň se ve zbývajícím čase ještě pokusila o powerplay, ale domácí si již těsné vítězství pohlídali.

Miloš Říha (Pardubice): "Věděli jsme, že nás čeká náročné utkání. Zápas měl vynikající úroveň pokud jde o nasazení, hosté napadali hluboko v našem obranném pásmu. Polovinu utkání jsme hráli to, co jsme si řekli, potom jsme ale začali propadat a dovolili Plzni, aby si vytvořila šance, při kterých nás podržel Adam Svoboda. V závěru jsme opět začali hrát svoji hru, ale bohužel nám dnes nevycházely přesilovky, které jsme hráli příliš komplikovaně."

Miroslav Přerost (Plzeň): "Domácí měli sice v první třetině převahu, ale dostali jsme nešťastné góly. Pak jsme měli ve druhé části i my šance, které jsme však neproměnili. V závěru jsme utkání zdramatizovali, ale chyběl nám kousek štěstí, abychom vyrovnali."