PCE-PLZ 5:2: Plzeň v sérii opět o krok zpět

P a r d u b i c e - Ani v pátém zápase série nevyhrál hostující tým. Pardubičtí po výhře 5:2 vedou v sérii nad Plzní 3:2 na zápasy a již ve čtvrtek se na západě Čech mohou pokusit o postup do semifinále. O výsledku rozhodla druhá třetina, kterou domácí hráči vyhráli 3:1 a utrhli se do vedení 4:1.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

5:2
1:0, 3:1, 1:1

Branky a nahrávky: 19. Lubina (Pácal, Mikeska), 30. Mudroch (Mikeska, M. Sýkora), 37. Razingar (S. Procházka), 40. P. Sýkora (T. Divíšek, Pištek), 57. Průcha (Dopita, Pácal) - 25. Dobroň (Vostřák, Matějovský), 52. Cartelli (Důras). Rozhodčí: Kolísek, T. Svoboda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 17:19. Využití: 1:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 3:2. Třetiny: 1:0,3:1,1:1.

HC Dynamo Pardubice

Svoboda - Sýkora M., Mudroch, Čáslava, Zábranský, Pácal, Linhart, MOcek - Sýkora P., Průcha, Dopita, Blažek, Kudrna, Mikeska, Lubina, Koukal, Divíšek, Pištek, Razingar, Janecký, Procházka.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček, Dobrovolný - Paroulek, Straka, Andrašovský - Vostřák, Kracík, Matějovský - Dvořák, Špaňhel, Šaffer - Polák, Švík, Důras.

Plzeň začala zápas opět aktivně a již v první minutě si vynutila faul domácích. V obrovské šanci se objevil Pavel Vostřák, ale skóre zápasu neotevřel. Útočná snaha západočechů přinesla další nečistý zákrok Pardubic vysokou holí, oceněný čtyřmi minutami, a Plzeň měla půl minuty dokonce dvojnásobnou početní převahu. Hostům se ale v přesilovce vůbec nedařilo. Navíc v obraně propadl Cartelli a musel si pomoci faulem. Počet hráčů na obou stranách se tak vyrovnal. Málek si poté poradil se šancemi Dopity i Koukala. Při vyloučení Špaňhela v deváté minutě Pardubice opět ukázaly, že přesilovky jsou jejich silnou zbraní. Obětavá hra Plzně a vynikající Málek ale protentokrát oslabení ubránili. Poté se hra odehrávala převážně ve středním pásmu a ani jeden tým si nevytvořil výraznější šanci. V sedmnácté minutě Pardubičtí ustáli závar před Svobodovou brankou po střele Jindřicha a kontrovali šancí Blažka. Když už to vypadalo, že se diváci v první třetině gólu nedočkají, našel Pácal na pravém kruhu zcela volného Ladislava Lubinu, který střelou zápěstím otevřel skóre zápasu, 18:52 – 1:0. V poslední minutě mohl srovnat po chybě Pardubic Cartelli, ale střela mu nesedla.

Začátek druhé třetiny patřil opět Plzni. Rozehrávku Pardubic vystihl Kracík a Vostřák po jeho přiťuknutí prověřil pozornost Adama Svobody. Na druhé straně ale zapomněli plzeňští beci na Blažka, který zůstal sám před Málkem a stačil nejen vystřelit, ale i dorážet. Po chybě Cartelliho za vlastní brankou se puk opět dostal k zcela volnému Blažkovi, ale Málek v plzeňské brance čaroval. Poté přišli opět ke slovu hosté. Josef Straka se prokličkoval do útočného pásma, přihrál Andrašovskému, ale ten bekhendem Svobodu nepřekonal. Vzápětí přišel Pácalův faul na Kracíka a tlak Plzně přesilovkou ještě vystupňoval. Kombinaci Straky a Výborného nezakončil gólem Andrašovský, který minul odkrytou branku. Při přesilovce si chybu za vlastní brankou neodpustil ani Dobroň a sám před Málkem se ocitl kdo jiný než opět Blažek. Ten poučen z předchozích nezdarů hledal raději přihrávkou Dopitu, ale tomu stačili hosté včas zablokovat hůl. V závěru přesilové hry se Plzni podařilo opět dobýt útočné pásmo. Vostřák vypálil od modré a Michal Dobroň jeho zblokovanou střelu dorazil za záda Adama Svobody. Plzeňský obránce tak napravil své předchozí zaváhání a v čase 24:18 vyrovnal na 1:1. Tato branka vyvolala protesty domácích, kteří přesvědčili rozhodčí přezkoumat akci na videu. To ale potvrdilo gól v pardubické brance. Plzeň po vyrovnání ožila a na Svobodu se valil jeden útok za druhým. Po krásné přihrávce Dvořáka neproměnil tutovku Šaffer. Dvořák na oplátku promarnil ideální pas Špaňhela. Další problémy přichystal Svobodovi Kracík, ale nakonec plzeňský útočník vyslal nepřesnou přihrávkou do breaku Petra Sýkoru. S jeho tvrdou střelou měl Málek problémy, ale nakonec schoval puk pod svou lapačkou. Tato akce vyvolala potyčku mezi Dobroňem a Pištekem a pardubická hra ožila. Sám před Málkem zůstal nehlídaný Divíšek, ale v jasné pozici nepochopitelně přestřelil. Rozhodčí poté nechali bez trestu sekání Petra Sýkory, který hokejkou prověřoval chrániče plzeňských obránců. Po nedůsledném pokusu o vyhození puku, zapomněli západočeši na zcela volného Petra Mudrocha. Ten dostal od Mikesky přihrávku na levý kruh a tvrdou střelou příklepem propálil Romana Málka. 29:19 – 2:1.

Po nevyužitých šancích Plzně tak hosté po zbytečné chybě opět prohrávali. Navíc se vzápětí nechal vyloučit v nejméně vhodnou dobu Matějovský a Plzeň se musela 44 vteřin bránit ve třech proti čtyřem, protože na trestné lavici byli ještě stále Dobroň s Pištěkem. Pardubice při přesilovce zle hrozily, ale Plzeň se s vypětím všech sil ubránila. Po další chybě hostů se před ležícím Málkem objevil již počtvrté v zápase zcela volný Blažek, ale ani tentokrát Málka ve vyložené pozici nepřekonal. Blažka poté atakoval Dobroň a byl opět vyloučen. Plzeň tak odehrála v pěti pouhých pár vteřin a musela se bránit další přesilovce. V té pálil dvakrát nebezpečně Lubina, ale Málek byl vždy na místě. Poté skočil na led z trestné lavice Dobroň a hned se vydal do útoku, byl však sražen na mantinel Michalem Sýkorou, ovšem nevylučovalo se. Přesilovky se Plzeň dočkala až po nešetrném zákroku Zábranského. Plzeň si v přesilovce vytvořila několik slibných šancí, ale vyrovnat se jí nepodařilo. Po návratu Zábranského na led se hra přesunula před Málka. Pardubice vyhrály vhazování, Zábranský v brankovišti srazil Málka a pro slovinského útočníka Tomaže Razingara již nebyl problém dostat puk do prázdné branky. Rozhodčí namísto potrestání faulujícího Zábranského gól dosažený evidentně proti pravidlům uznali, 36:46 – 3:1. Přes protesty Romana Málka i kapitána Josefa Straky sudí ani nezkontrolovali akci na videu a ze zbytku utkání se stala hokejová fraška. Za necelou minutu po sporném gólu byl přísně vyloučen Vostřák, který odstrčil soupeři upuštěnou hokejku. V přesilovce se na modré napřáhl Petr Sýkora a propálil vše včetně Málka, který měl zacloněný výhled, 39:11 – 4:1. V závěru třetiny ještě stačili rozhodčí vyloučit Josefa Straku.

Po nevydařené prostřední třetině začala ta poslední Pardubickou přesilovkou. Nedůsledná obrana západočechů nechala před Málkem neskutečně dlouho zcela volného Průchu, ale plzeňský gólman opět čaroval a zachránil hosty od další pohromy. V okamžiku kdy se na druhé straně dostával sám před Svobodu Straka, přerušil rozhodčí hru pro potyčku mezi Pištekem a Krajíčkem. Pardubický obránce dostal čtyřminutový trest a Plzeň hrála přesilovku. V té si Kracíkovi o přihrávku do levého kruhu řekl Josef Straka, ale poté se mu nepodařilo tvrdou střelou propálit Adama Svobodu. Následně Kracíkovi domácí obránci odpálili hokejku, což na rozdíl od podobného zákroku Vostřáka zůstalo nepotrestáno. Plzeň i přes několik dalších šancí početní výhodu opět nevyužila a domácí se osvobodili. Vzápětí se ale trestné lavice na obou stranách začaly opět plnit. Šaffer přihrál Lubinův faul a oba dva aktéři byli oceněni dvěma minutami. Následný zákrok Mudrocha na Paroulka zůstal bez trestu, zato Šaffera na trestné lavici doplnil po sporném zákroku Jindřich. Při pardubické šanci v přesilovce fauloval Výborný, vzápětí se strhla bitka mezi Dobrovolným a Procházkou. Výborný vyfasoval čtyřminutový trest, Procházka pouze dvě minuty a Plzeň se musela více než minutu a půl bránit ve třech. Málek ale skvělými zákroky udržel Plzeň ve hře a při Mudrochově střele mu pomohla i tyč. Získat další přesilovou hru se pokusil okatým simulováním Petr Průcha, ale rozhodčí jeho vystoupení ignorovali, stejně tak jako faul Linharta na Kracíka. Nepotrestané zákroky Pardubic přinášeli do hry stále více tvrdosti a potyček mezi hráči přibývalo. Rozdrobení hry vyhovovalo hlavně domácím, kteří bránili své třígólové vedení. Šarvátku se Špaňhelem proto vyvolal Petr Sýkora a oba hráči byli vyloučeni na dvě minuty.

V 52. minutě se na ledě poprvé objevil Michal Důras a hned se blýskl přihrávkou na Cartelliho, který se dostal spolu s Dvořákem do přečíslení proti jedinému obránci. Mario Cartelli stejně jako v prvním zápase volil místo přihrávky tvrdou střelu a také tentokrát byl úspěšný. 51:51 – 4:2. Plzeň vycítila šanci a do útoku se pustili Josef Straka s Dušanem Andrašovským. Pardubice si ale proti hostujícím útočníkům beztrestně pomohli několika fauly a do protiútoku se dostal Lubina. Toho vychytal opět skvěle Málek, ale za následnou potyčku mezi Lubinou a Krajíčkem dostal opět o dvě minuty více plzeňský obránce. V oslabení forčekoval Vostřák, ale pardubický obránce mu vytrhl a zahodil hokejku, což však zůstalo u rozhodčích bez odezvy a Plzeň se musela bránit prakticky ve třech. Pardubice v přesilovce uzavřely skóre zápasu, když Dopitovu přihrávku zpoza branky poslal nechytatelně nad Málkovo rameno Petr Průcha. 56:13 – 5:2. V závěru se již zápas dohrával a Pardubice se na jeho konci radovaly z velice cenného vítězství.

O výhře Pardubic rozhodly hlavně neproměněné šance Špaňhelova útoku za stavu 1:1 a sporný ale uznaný gól Pardubic na 3:1. Od tohoto okamžiku mělo utkání již málo společného s líbivým a férovým hokejem z první poloviny zápasu. Výborný zápas opět odchytal Roman Málek, ale obrana mu příliš nepomohla. Všichni hráči se již těší na odvetu před domácím publikem a slibují, že ještě přitvrdí, avšak v rámci pravidel.

Miloš Říha (Pardubice): "Vyhráli jsme naprosto zaslouženě. Dali jsme do hry srdíčko, hráli jsme s obrovským nasazením, dostávali Plzeň pod tlak a stříleli branky. To, co zde ale předvedli hosté, ty jejich zákroky, to nemá s hokejem nic společného."

Jiří Kučera (Plzeň): "Blahopřeji Pardubickým. Vyhráli, ve čtvrtek hrajeme další zápas v Plzni. Více se vyjadřovat nebudu."