PCE-PLZ 1:5 - Pardubice roztrhány na kusy, Plzeň v semifinále!

P a r d u b i c e - Plzeňské hokejové srdce porazilo pardubické miliony! Suverénní tým ze základní části dokázala Plzeň gólem Josefa Straky nalomit už po 20 vteřinách hry, za pět minuty to bylo 0:2 po dorážce Michala Straky. Ve druhé části domácí zapnuli, jeden gól jim nebyl uznán a v přesilovce Kudrna snížil, víc ale Plzeň nedovolila. Daší dva přesné a smrtící zásahy přidal do sítě bezmocného Svobody Andrašovský a neuvěřitelné skóre uzavřel ve fantastické formě hrající Pavel Vostřák. Celá hokejová Plzeň se tak může těšit na semifinálové boje se Zlínem!

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

1:5
0:2, 1:2, 0:1

Branky a nahrávky: 28. Jaroslav Kudrna (Lubina) - 1. J. Straka (Paroulek), 5. M. Straka (Vostřák, Výborný), 36. Andrašovský (J. Straka, Cartelli), 39. Andrašovský (Paroulek, J. Straka), 53. Vostřák. Rozhodčí: Minář, Venglář - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8, navíc Paroulek (Plzeň) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 9165 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:4.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - Luža, Duben, M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Linhart, Pácal - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Lubina - Průcha, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, Pištek - Razingar, Koukal, S. Procházka.

Málek - Cartelli, Krajíček, Mazanec, M. Výborný, Nedoma, Kubeš - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - M. Dvořák, Špaňhel, Kracík - od 50. Šaffer.

Zápas ve vyprodané Duhové aréně měl naprosto neuvěřitelný úvod. Lubina se na útočné modré srazil s Mikeskou, Paroulek dal v brejku na Josefa Straku a Plzeň vedla. Na časomíře uběhlo pouhých dvacet vteřin. Za pár desítek vteřin se na Svobodu řítila opět dvojice Paroulek - J.Straka, tentokrát puk domácí gólman zastavil. Plzeňskému šokujícímu úvodu ale nebyl konec. Michal Sýkora po odpískání zbytečně srazil Josefa Straku a přidal se ke svému parťákovi Mudrochovi na trestné lavici. Po minutě hry pět na tři se Lasselsberger dočkal: Vostřák z pozice obránce napálil puk na branku a po Svobodově zásahu jej Michal Straka uklidil do sítě.

Až za dvoubrankového vedení Plzně se probudila squadra trenéra Říhy. Do útoku se tlačili zejména Lubina s Dopitou, mnoho úderů u hrazení schytal mladý Průcha, ale v největších šancích se od Pardubic odvracelo štěstí. Dubnův únik po pravém křídle zlikvidoval nadvakrát Málek, Blažkova tutovka po geniální přihrávce Dopity skončila pouze na tyči. Na druhé straně nadvakrát dorážel nebezpečně Josef Straka, domácí obrana ale dobře zapracovala.

Chabý herní projev Pardubic se rozhodli domácí trenéři oživit změnami v sestavě. K Dopitovi a Průchovi v prvním útoku se přesunul Koukal, více prostoru dostal také Stanislav Procházka, nejlepší z domácích útočníků byl ale Ladislav Lubina. V pětadvacáté minutě byl u zřejmě rozhodujícího okamžiku utkání. Hokejkou na pomezí hry vysokou holí si stáhl padající puk, na který vyskakoval Málek, objel zezadu branku a snažil se kotouč zasunout za brankovou čáru. Plzeňský gólman puk pohybující se po brankové čáře zalehl a pomalu doklouzal do sítě. Domácí se radovali, sudí Venglář se ale šel poradit s videem. Prozkoumání všech dostupných záběrů jasnou odpověď na otázku, zda puk přešel brankovou čáru nepřineslo z jednoho prostého důvodu - na žádném záběru puk nebyl vidět.

Domácí se hodně zlobili, ale jakmile se vhodilo, nebylo jim to již nic platné. Domácí bušili do Málkovy branky a opět se ozvala branková konstrukce. Po závaru před brankou Plzně se jednoruč snažil skórovat Mikeska, namísto odkryté branky však trefil jen levou tyč.

Za chvíli se ale mohli domácí radovat z opravdového a nefalšovaného gólu. Při vyloučení Krajíčka střílel od modré Lubina, jeho rána se odrazila před branku a Jaroslav Kudrna si s opuštěným pukem věděl rady.

Úvod druhé třetiny by z domácí strany jedinou fází zápasu, která byla hodna výši výplatních pásek pardubické sestavy. S přibývajícími minutami se plnila kolonka zápasu pro registraci vyloučených, za chvíli se ale zaplnila i další okýnka v položce góly - hosté. V šestatřicáté minutě našel od vlastní modré Cartelli na levém křídle najetého Andrašovského, slovenský forvard si v obtížné pozici s přehledem zpracoval puk a krátkým švihem přesně k tyči zvýšil na 3:1.

Roman Málek byl hrdinou večera, neodpustil si ale i jedno hrubé zaváhání. U mantinelu rozehrál puk přímo na hůl najíždějícího Divíška, avšak domácí útočník potvrdil své střelecké "štěstí" v play-off a prázdnou branku minul!

Zatímco ve Zlíně to bylo po dvou třetinách 0:0, v Pardubicích se situace po druhé siréně nedala pro domácí nazvat jinak než kritickou. Minutu před koncem druhé části totiž Plzeň udeřila počtvrté. Na modré si Mudrocha objel Paroulek, předložil mezi kruhy Andrašovskému a ten dnes podruhé překonal Svobodu.

Poslední šanci na zvrat měli domácí v úvodu třetí části, kdy hráli minutu proti třem a následně i další minuty proti čtyřem. Jiří Dopita v útočném pásmu čaroval, ale jeho nápady buď jeho kolegové nedokázali pochopit, nebo je vychytal famózní Málek. Poslední gól sezóny tak viděla Duhová aréna v síti domácích. V 53. minutě napálil puk na soupeřovu branku Pavel Vostřák, kotouč se dvakrát odrazil od bránících hráčů a zaplul za Svobodova záda. Vostřák mohl vzápětí přidat i další branku, ale zblízka střílel nad.

Od této chvíle se zápas už jen dohrával za skandování skupiny plzeňských fanoušků. Přes několik plastových lahví na ledě se domácí diváci s předčasným koncem sezóny smířili vcelku v poklidu a po závěrečné siréně mohli přihlížet erupci radosti na plzeňské střídačce. A kdyby se v tu chvíli někdo mohl dostat do mysli Romana Málka, s velkou pravděpodobností by tam spatřil větu "Tak zase za rok, pánové..."

Miloš Říha (Pardubice): "Nadšení a bojovnost Plzně nás porazily. Sérii jsme si prohráli v Plzni, kde jsme měli jeden zápas vyhrát. Potom na nás byl obrovský tlak. Bylo to vidět i v dnešním zápase, šance jsme si vytvořili. Nedali jsme góly do prázdné branky, několikrát jsme trefili tyč. Plzeň nás zase přehrála ukázněností a disciplinovaností. My jsme chtěli rozhodnout každý sám. Neúspěch beru na sebe."

Jiří Kučera (Plzeň): "Je to sport a mohli jsme stejně tak prohrát, jako jsme vyhráli. My jsme se zvedli v základní části za pět minut dvanáct a pak z nás všechno spadlo. Pardubice vyhrály s přehledem základní část a ta motivace je pak hodně těžká. Když byla série napjatá, bylo to pro ně hodně náročné po psychické stránce. Vážím si toho, že po vypjaté sérii přišel Miloš Říha k nám do kabiny a pogratuloval nám. Já měl také takovou podobnou verzi připravenou."