Bude se opakovat scénář z první čtvrtiny soutěže ?

Oč snadněji přišla v nedělním utkání Keramika o skoro jisté tři body, o to hůře se jí dneska hrálo proti pražské Spartě. Holešovický tým, který v posledních utkáních nepodával zrovna oslnivé výsledky, předvedl domácím, co znamená vytěžit z minima maximum.
Počet střel, vyslaný plzeňskými borci na Břízovu branku, mnohokráte převyšoval počet střel holešovických. Přesto ze třech gólových šancí dala Sparta dvě branky. Keramici pokračovali v trendu zahazování těch nejvyloženějších brankových šancí z vyložených a nevyužívání přesilových her.
Hráči domácího týmu se museli vyrovnávat s precizní obranou hostí, kteří je chvílemi předčili lehkostí pohybu a rychlostí. Někdy až přílišně upracované akce končily nepřesností ve finální přihrávce, nebo stál v cestě gólman Bříza. A když k tomu připočítáme naprosto bezzubé přesilovky, nemůže být výsledek jiný, než jaký je.
Plzeňským hráčům nelze upřít bojovný a obětavý výkon. Sparta jim však ukázala, co znamená dvoubrankový náskok v utkání a jak ho lze, dokonale taktickou hrou, udržet. Zaslouženě si odváží z Plzně tři body a nezbývá nic jiného, než doufat, že se nebude opakovat scénář z první čtvrtiny soutěže.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

0:2
1:0; 1:0; 0:0

Branky a nahrávky: 9. Chabada (Novák Václav), 26. Kratěna (Havelka). Rozhodčí: Kolísek - Hauser, Sichrovský. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. B>Oslabení: 0:0. Střely: 36:26. Diváci: 6547

Barta - Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber, Výborný, Řezníček - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Duda, Kořínek, Volák - Vít, Voskár, Sedlák, - Vostřák, M. Straka, Eiselt

Bříza - Ptáček, Šrek, Nedvěd, Srdínko, J. Hanzlík, F. Kučera - Tomík, J. Hlinka, Žemlička - Kratěna, Broš, Havelka - V. Král, Kašpařík, Bělohlav - V. Novák, Netík, Chabada

První třetina:
Hráči HC Keramiky Plzeň nastupovali do zápasu pod tíhou břemene z minulého zápasu s Třincem. Ten totiž nastartoval neúspěšnou sérii Plzně a na kluzišti pražského celku ji hráči potvrdili.
Po opatrném úvodu z obou stran to byli Plzeňští, kteří vyvinuli v první desetiminutovce tlak a snažili se vstřelit první uklidňující branku. První vážnější střelou ohrozil sparťanského gólmana Michal Straka. Také tvrdá střela kapitána Keramiky Josefa Řezníčka těsně minula sparťanskou branku. Sparta byla v těchto chvílích stažena do obrany a Bartovu svatyni nijak vážně neohrožovala. Velké štěstí stálo při pražském týmu ve čtvrté minutě, po chybě brankáře Břízy, který skokem zpoza branky likvidoval střelu najíždějícího Josefa Straky do odkryté branky.
Nápor plzeňských hráčů zastavilo ve čtvrté minutě vyloučení Ivana Vlčka za vražení na mantinel. Sparta tuto nabídnutou šanci sice nevyužila, ale srovnala hru v útoku a pomalu zastavovala rozbíhající se plzeňský hokejový stroj. Poslední nebezpečné akce první třetiny v domácím podání předvedl nejprve Petr Kořínek, když po sólové akci trefil pouze bezmocně ležícího Břízu a posléze ještě zahrozil útok Michala Straky, kde od začátku střetnutí nastoupil Pavel Vostřák a Václav Eiselt.
Pak se již dostala ke slovu Sparta. Po závaru před Bartou se nejlépe zorientoval Chabada a bez problémů vsítil první gól hostí - 0 : 1. Plzeňští sice reklamovali atakování brankáře Barty, ale hlavní rozhodčí byl nekompromisní.
V jedenácté minutě zápasu poslal rozhodčí Kolísek na trestnou lavici za hru vysokou holí hostujícího Havelku a Plzni se nabídla možnost početní výhody. Jak už se ale stalo v této sezóně zvykem, odehráli Keramici přesilovku naprosto bezzubě a veškeré jejich akce končily již při pokusu o přejití do útočného pásma. Ve třinácté minutě se blýskl pěknou střelou z rohu kluziště Pavel Vostřák a v minutě sedmnácté předvedl jednu z mála hezkých kombinačních akcí Kořínkův útok.
Náznak plzeňského tlaku v závěrečné části zápasu byl opět eliminován vyloučením Radka Dudy za podražení. Hezkým dojmem působil obětavý zákrok Ivana Vlčka, který se vrhl do sparťanské střely a alespoň trochu rozptýlil chmury z výkonu domácí obrany.

Druhá třetina:
Do druhé třetiny nastoupil plzeňský tým se změnami v útoku, to když se Milan Volák přesunul na křídlo Kořínkova útoku a nahradil jej Zdeněk Sedlák. Začátek třetiny byl opět oboustranně opatrný a plný nepřesností, především v plzeňské rozehrávce. Hráči Sparty ojedinělé útočné akce Keramiků většinou zastavovali již na své modré čáře a zbytek likvidoval Petr Bříza.
Velká možnost vedoucí k vyrovnání se domácímu celku naskytla v rozmezí pětadvacáté až osmadvacáté minuty, když byli postupně vyloučeni hostující Tomík (25. minuta a 27. minuta) a Srdínko (28. minuta). Avšak ani početní výhoda 5 : 3 trvající více než minutu nevyburcovala Keramiky k velkému tlaku a veškerá úporná snaha po vyrovnání byla rozbíjena nepřesnými přihrávkami. Plzeň v těchto fázích zápasu pouze potvrdila, že letos není týmem, jehož silnou zbraní jsou přesilové hry a brankáře Břízu ohrozili plzeňští hráči až v samotném závěru přesilovky.
Jediným oživením nevýrazného výkonu domácích ve druhé polovině druhé třetiny byla střela Jozefa Voskára, kterou Bříza zneškodnil. V šestatřicáté minutě přišla lekce produktivity od hostujícího týmu, když Kratěna zužitkoval přesný pas Havelky a upravil skóre na 0 : 2. V závěru třetiny nabídla Sparta Keramikům opět hru v početní převaze, to když fauloval brankář Bříza, ale Plzeň jen potvrdila, že se při přesilových hrách trápí.

Třetí třetina:
Do závěrečného dějství nastoupila Keramika s přeskupenými útočnými formacemi. Domácí trenéři poslali na ledovou plochu juniora Koreise, dnes putující Milan Volák se spolu se Švíkem ocitl v útoku Michala Straky, do obrany naskočil Jirka Dobrovolný. Na střídačce zůstali sedět Kořínek, Eiselt, Vostřák a také Ivan Vlček, který utrpěl nepříjemné naražení kostrče a musel z utkání pro bolesti odstoupit.
Domácí hráči se snažili zvýšenou aktivitou přinutit holešovický tým k chybám. Sparta ovšem, dobrým taktickým výkonem a výbornou obrannou hrou na své modré, úpornou snahu plzeňského týmu po korekci výsledku odrážela. Také výborný brankář Bříza přiváděl plzeňské hráče na pokraj zoufalství a to až takovým způsobem, že lámali své hole.

Jaroslav Liška (trenér HC Keramika Plzeň): "Ztroskotali jsme na brankáři Břízovi. Opticky jsme měli převahu, ale nedokázali jsme realizovat ani ty největší šance. Trestuhodně jsme odehrávali přesilovku pět na tři, což rozhodlo."

Pavel Hynek (asistent trenéra HC Sparta Praha): "Podali jsme taktický výkon. Ve výtečném, urputném utkání jsme získali vítězství naší disciplinovanou hrou. Velkou zásluhu na tom měl i brankář Bříza.

Ohlasy z kabiny domácího týmu po zápase pro vás připravil Jaromír PECH a neleznete je zde ...