Výhra na ledě Sparty - navíc s nulou - prodloužila rekordní vítěznou sérii

Rozjetý plzeňský vlak nezastavila ani Sparta, která měla výhodu domácího prostředí a navíc byla před zápasem na čele extraligy. Plzeň vyhrála zaslouženě 2:0 a už osm kol všechny své soupeře porazila. Osm výher v řadě, to je rekord za několik posledních sezón. Zlatým písmem je do plzeňské kroniky píše trenér Richard Farda. Libor Barta vychytal čtvrtou nulu v sezóně, čímž je na špici extraligových gólmanů, Michal Straka se konečně dočkal jubilejního stého gólu, který byl navíc gólem vítězným.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

0:2
0:0, 0:0, 0:2

50. M. Straka (Duda), 51. Dvořák (Andrašovský, J. Straka)

Bříza - Nedvěd, Srdínko, Ptáček, Jiruš, Hamr, Šrek - Tomík, Broš, Chabada - Zelenka, J. Hlinka, Žemlička - V. Novák, Kašpařík, Bělohlav

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Z. Sedlák - Topol, Voskár, Volák

Od začátku bylo vidět, že proti sobě hrají mužstva, která mají za zády dva – podle současných statistik - nejlepší brankáře v extralize: Libora Bartu a Petra Břízu. Oba se vzájemně předháněli v efektivnosti svých zákroků a mezi tyčemi byli nepřekonatelnou překážkou pro útočníky soupeře.

Jako první inkasoval Petr Bříza, když mu puk z lapačky vyšťouchl Michal Dvořák a zasunul ho do branky. Přišla situace, která se v zápase ještě jednou opakovala. Rozhodčí Minář se odjíždí poradit k videu, po chvíli se vrací na led a rozpřahuje ruce - 0:0. Před stejnou brankou se červené světlo rozsvítilo i ve třetí třetině ve 49. minutě. Za Břízu dotlačil puk bývalý Sparťan Radek Duda, ale podle všeho rukou. Minář opět míří za plexisklo, vrací se a opět gesto, při kterém kroutí hlavou a rozpažuje. Stále bez gólů, oba gólmani drželi čisté konto.

Za minutu po druhé neuznané brance přišel už gól regulérní. Radek Duda dlouhou přihrávkou našel Michala Straku, ten i přes těsné bránění Ptáčka vystřelil a Břízu překonal – 1:0 pro Plzeň. Michal Straka tak zlomil prokletí, které na něm viselo od druhého zápasu sezóny. Tenhle gól byl totiž jubilejní stý, který v extralize vstřelil. “Konečně to tam spadlo,“ říkal po utkání Straka, kterému k zásahu blahopřál přímo na místě i bratr Martin, “navíc na Spartě. Jsem fakt rád, že se to prokletí zlomilo.“ Za necelou minutu už to bylo o dva góly, když se prosadil kompletní první útok. Andrašovský zavezl puk do třetiny, nahrál Dvořákovi a ten přesnou střelou zvýšil – 2:0 pro Plzeň. Dvořák dal svůj sedmý gól sezóny, druhou asistenci si připsal Josef Straka, což je u zásahů Dvořáka naprosto normální: jen na jediný gól mu Straka nenahrával. Centr prvního útoku z posledních deseti zápasů nebodoval jen v jediném, při výhře 2:0 nad Znojmem.

Spartě k vyrovnání nepomohla ani závěrečná power play a Libor Barta tak jako první brankář v této sezóně vychytal proti Spartě čisté konto. „Nebylo to těžší než jindy, všechny nuly jsou stejné,“ kroutil hlavou před šatnou, “musím poděkovat klukům. Všechny puky, které jsem vyrazil, zametli do bezpečí.“

Přišel, viděl, zvítězil. Tak se píše o trenéru Fardovi. První dva zápasy na plzeňské lavičce prohrál o gól, teď drží se svými svěřenci rekordní sérii osmi výher v řadě. „S tím, že vyhrajeme na Spartě, jsem moc nepočítal,“ přiznával skromně po utkání. Za deset zápasů pod Fardovým vedením získala Plzeň stejně bodů jako za prvních dvacet kol, kdy byla u týmu jiná dvojice trenérů. Vlil hráčům do žil novou krev. Proto se současné období může klidně nazývat Fardova vítězná transfuze.