Keramici si sáhli na dno fyzických sil

P r a h a - Stadion Hvězdy Praha byl svědkem výsledkově jednoznačného utkání, ve kterém Sparta uštědřila debakl Keramice Plzeň 7:0. Plzeňané tak opět nedosáhnou na postup ze čtvrtfinálové skupiny hokejového poháru, stejně jako loni se jejich osudem stala pražská Sparta. Postupujícího určí poslední duel mezi Keramikou a Energií Karlovy Vary.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

7:0

2. Tomík - 1:0, 4. Broš - 2:0, 6. Leška - 3:0, 30. Broš - 4:0, 43. Kratěna - 5:0, 50. Ptáček - 6:0, 54. Špaňhel - 7:0. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Rozhodčí: Souček

Bříza - Srdínko, Jiruš, Ptáček, Šrek, Richter, Hanzlík - Kratěna, Broš, Tomajko - Zelenka, Martinec, Žemlička - Tomík, Leška, Špaňhel - Havelka, Branda, Kašpařík

Barta - Dobroň, Řezníček, Mazanec, Vlček, Výborný, Hanzlík, Vobořil - Dvořák, Straka, Andrašovský - Duda, Krátoška, V. Král - Koreis, Štefanka, Kracík - Švík, Voskár, Volák

Zápas začal ve svižném tempu, Plzeň se snažila tvořit hru a útočit, napadala domácí v jejich obranném pásmu. Ovšem dlouho tato aktivita nevydržela, hosté kupili mnoho hrubých chyb v obranné činnosti a sparťané je nekompromisně trestali. Ve druhé minutě napálil Richter puk do mantinelu a do brankoviště jej tečoval Tomík a puk se přes dezorientovaného Bartu dostal do branky - 1:0. Zanedlouho přisla další individuální chyba. Tentokrát Radek Duda přišel lehce o puk ve středním pásmu, Tomajko bleskově vysunul Broše, který v samostatném nájezdu nedal Bartovi šanci - 2:0. Za další dvě minuty zaváhali ve vlastním obranném pásmu obránci Keramiky a Leška vše řešil střelou z ostrého úhlu ve chvíli, kdy byl plzeňský brankář na ledě - 3:0. Tento vývoj určil další průběh. Hrál se sice dynamický rychlý hokej, ale psychika hostů byla zasažena třemi údery domácích a zřetelná u nich byla i fyzicka únava, která se za takovéhoto stavu snáší samozřejmě ješte hůře. Největší šanci Plzně spálil Andrašovský, který oklamal dva hráče Sparty, ale v rozhodujícím okamžiku puk namířil pouze do ležícího Břízy.

Prostřední část hry otevřel bombou od modré Jiruš. Oplácel velmi aktivní Štefankův útok s mladíky Koreisem a Kracíkem na křídlech. Šlo však pouze o pěkné kombinace v útočném pásmu bez vážnějších brankových šancí. Plzeňané v obraně stále vyráběli množství chyb a tak se sám řítil na Bartu Kratěna, za chvíli se před plzeňskou svatyní objevili osamocení Ptáček a Tomajko. Gól visel na vlásku a přišel po nádherné individuální akci Broše, který si naznačenými pohyby udělal prostor a nekompromisně zavěsil - 4:0. Plzeň byla naprosto k.o. a hráči těžko nacházeli síly k útočení. Individuálně se prosadil opět Andrašovský, Bříza puk zalehl. Tuto část zápasu uzavřel svoji šancí Švík, ale tváří v tvář Břízovi neuspěl.

Závěrečná část přinesla opět rychlý hokej, opticky byla hra vyrovnána, stejně jako první třetina, paradoxně však obě skončily 3:0 pro domácí. Nejdříve Kratěna po zaváhání Hanzlíka doklepával do prázdné branky - 5:0. Plzeň ohrožovala Břízu hlavně v přesilovce, především velmi dobře hrající obránce Michal Dobroň. Poté se začal zviditelňovat rozhodčí a udělil Švíkovi 4 minuty za atakování brankáře, resp. hrubost, což za chvíli částečně kompenzoval vyloučením Šreka. Po další hrubce v obraně se ocitl před Bartou Ptáček, který najížděl od modré a zasunul puk pod betonem plzeňského brankáře - 6:0. Plzeň sebrala poslední síly a vrhla je do snahy vstřelit alespoň čestný gól. Ovšem manévry v útočném pásmu skončily způsobem pro tento zápas typickým. Obranné vyhození sparťanů si mezi váhajícími obránci Plzně dojel Špaňhel, který si obhodil Bartu, jenž také proti puku vyjel, a sparťanský útočník tak pohodlně uzavřel na 7:0. Zápas dohrávala Sparta v přesilovce 5 na 3, ale další branka již nepadla a tak v rychlém, slušně vedeném utkání přehrála Sparta Plzeň jednoznačně o sedm branek.

Václav Sýkora: "Bylo to jedno z našich vydařenějších utkání. Rozhodl začátek, kdy jsme se vyrovnali s agresivní hrou hostů a jejich forčekinkem. Na Plzni se projevilo náročné cestování, to jsme si na vlastní kůži letos již také prožili."