27. Z. Sedlák (Duda, Řezníček), 31. M. Straka (Duda, Brabenec) - 14. Seman (Burger), 22. Jurečka (Burger), 39. I. Padělek (Seman), 53. Čermák, 57. Burger

Barta - Kubeš, Řezníček, Jiří Hanzlík, Výborný, Mazanec, Vobořil - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Duda, M. Straka, Z. Sedlák - Volák, Voskár, Brabenec - Topol, Švík, Adamský.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Philipp, Chmelíř, Jurečka, Seman, Výtisk, Zápotočný - Melenovský, Burger, Moravec (17. - 20. M. Tomášek) - I. Padělek, A. Padělek, Pavelek - Kaděra, Čermák, Stantien (22. - 36. M. Tomášek, 36. Selingr).

V pátém utkání čtvrtfinále extraligy prohráli plzeňští hokejisté na vlastním ledě s Vítkovicemi 2:5 a poprvé v sérii prohrávají - 2:3. Ve středu se hraje ve Vítkovicích a jedině výhra ještě může sérii vrátit do Plzně k poslednímu sedmému utkání.

Rozhodujícím okamžikem zápasu byla 53. minuta. Vítkovice vedou 3:2, domácí obránce Mazanec vyjíždí s pukem z vlastní třetiny a jeho brusle se střetává s hokejkou vítkovického Čermáka. Mazanec padá k zemi, před Čermákem je už jen volný prostor a brankář Barta. Hostující hráč střílí švihem přesně nad lapačku a Vítkovice vedou 4:2, rozdílem, který už domácí nedokázali srovnat. Rozhodčí způsob, kterým Čermák obral soupeře o kotouč, uznali za povolený. "Já se nesmím vyjadřovat k tomu, jestli Čermák Mazance fauloval, protože to pravidla nedovolují," říkal po zápase trenér domácích Richard Farda.

Plzeňští zápas začali stejně nešťastně jako všechny čtyři předchozí - byli to oni, kdo první inkasoval. Ve 14. minutě vjel nikým nehlídán do třetiny domácích Seman a Bartu propálil mezi betony. Na začátku druhé třetiny byl za hákování vyloučen Andrašovský a za minutu a půl Vítkovičtí svoji přesilovku využili. Od modré střílel obránce Jurečka a puk zapadl přesně za betony brankáře Barty, který měl zakrytý výhled.

Ze stavu 0:2 dokázali Plzeňští v této sérii už jednou vyrovnat, bylo to ve třetím utkání ve Vítkovicích. Stejná věc se povedla i v tomto zápase a stejně jako minule byl ústřední postavou Radek Duda. Nejprve si ve 26. minutě vynutil při jednom střídání hned dva fauly na svoji osobu a v následné přesilovce pěti proti třem přihrál na gól Sedlákovi. Ten se trefil přesně mezi betony Trvaje. Duda přihrál i na vyrovnávací branku Michala Straky.

Jenže to bylo ze strany Keramiků maximum. Za všechny tři domácí utkání dohromady vedli svěřenci trenéra Fardy jen necelé čtyři minuty, a to hned v prvním zápase serie. Do vedení se totiž opět dostali hosté. Minutu a půl před koncem druhé třetiny se puk po kulečníkových odrazech od bruslí ploužil podél brankové čáry a Aleš Padělek ho postčil do branky. Na začátku celé akce ale byla obrovská minela obránce Kubeše, který upadl a na vlastní modré čáře prakticky odevzdal puk soupeři. "Zatímco my se na góly hrozně moc nadřeme," říkal Radek Duda, "oni je dávají neskutečně lehce. A o tom to právě je."

Sedm minut před koncem přišla ona sporná situace, gól Čermáka, po kterém už domácí prakticky rezignovali na srovnání skóre. "Já jsem tu situaci na videu neviděl, tak nemůžu říct, jestli ten gól měl platit," přiznával trenér hostů Kamil Konečný. "Podstatné ale je, že ho rozhodčí uznali." Asistent trenéra Plzně Radek Kampf se po zápase rozčiloval: "Ano, ten gól byl zlomový. Ale jak padnul? To je těžký. K tomu nemůžu bohužel nic říct. Až den po zápase."

V 57. minutě už jen dal výsledku konečnou podobu Burger, který střelou po zemi k tyči prostřelil Bartu a stanivil konečný účet na 2:5. "Myslím, že se začíná ukazovat rozdíl mezi týmy," hotnotil zápas Konečný. "Zatímco Bartova forma prudce klesá, Trvaj chytá skvěle."

Nervy, emoce, výčitky a provokace. To byly hlavní průvodní znaky zápasu. Led se často měnil v zápasnickou arénu, v níž hráli prim dva muži: Radek Duda a Daniel Zápotočný. Nevynechali jedinou příležitost ke střetu a za vzájemné potyčky odseděli plno minut na trestné lavici. Nejvypjatější byla situace v polovině třetí třetiny. Duda odpálil lahev, kterou diváci hodili na led, na střídačku hostí a okamžitě proti vystartoval Zápotočný. Gesty ho zval do středového kruhu k souboji jeden na jednoho. Duda svoji nervovou soustavu ale dokázal ovládnout. "On asi chce můj skalp. Ale tady jde o něco jiného," říkal po zápase Duda. "Potřebujeme každého hráče a nemůžu si dovolit tým oslabit třeba i na celý příští zápas." Trenér hostů Konečný na tiskové konferenci po utkání mezi novináři dokonce prohlásil: "Duda je srab!" Potíže s mladým útočníkem přiznal i Richard Farda: "Je těžké ho zkrotit. Zkoušíme to, ale není to jednoduché. Když se soustředí jen a jen na hokej, je jeho výkon o dvě třídy lepší."

Plzeňští diváci se v této sezóně mohou dočkat extraligového hokeje jen v případě, že keramici ve středu ve Vítkovicích vyhrají.